Ambasador RP Janusz Niesyto na Alandach

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Ambasador RP Janusz Niesyto na Alandach
Posted by

Ambasador RP Janusz Niesyto na Alandach

Ambasador na Alandach

 

Na zaproszenie gubernatora Alandów Petera Lindbäcka ambasador RP Janusz Niesyto przebywał z dwudniową wizytą na Alandach. Jego pobyt uhonorowano wywieszeniem polskiej flagi na urzędowej siedzibie gubernatora.

Podczas wizyty ambasador spotkał się z szeregiem przedstawicieli miejscowej elity politycznej i biznesowej, w tym z wicepremierem i ministrem finansów lokalnego rządu Rogerem Nordlundem. Rozmawiano, jak to zwykle się czyni przy podobnych okazjach, o możliwościach nawiązania bliższych kontaktów miedzy Polską a Alandami, w tym uruchomienia nieistniejącej dotychczas wymiany turystycznej, czemu mogłoby m. in. służyć ustanowienie w Mariehamn konsulatu RP kierowanego przez konsula honorowego. W tym celu ambasador spotkał się z dwoma miejscowymi notablami – kandydatami do sprawowania tej zaszczytnej funkcji.

Ambasador został także zaproszony do odwiedzenia Poczty Alandów – dumy miejscowej administracji rządowej, gdzie został uroczyście i serdecznie podjęty przez jednego z dyrektorów zarządu poczty, panią Anitę Häggblom. Jak wiadomo, Alandy mają prawo do wydawania własnych znaczków pocztowych i korzystają z tego od 1984 roku. Rozmawiano o możliwościach wydania wspólnego znaczka przez poczty Polski i Alandów.

Każdy Polak może być dumny z zawodowych osiągnięć państwa Elżbiety i Piotra Pałamarzów, dwójki miejscowych architektów – konserwatorów zabytków, którzy od ponad 30 lat trudnią się przywracaniem dawnej świetności alandzkim zamkom, cmentarzom i kościołom. Ich dziełem jest między innymi odrestaurowanie ruin zamku Kastelholm – perły dawnej architektury Alandów, obecnie miejsca odwiedzin przez tysiące turystów z całego świata i szkoda, że nie z niedalekiej Polski. To dzięki państwu Pałamarzom ambasador trafił na cmentarz katolicki w dawnej twierdzy rosyjskiej w Bomarsund, gdzie na jednym z polskich grobów zapalił znicz dla uhonorowania pamięci polskich żołnierzy i oficerów zwiezionych tu przez Rosjan po upadku powstania listopadowego z 1830 roku.

Źródło: finlandia.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

0 0 365 06 sierpnia, 2015 News, Polityka 6 sierpnia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.