Autorka książek o Muminkach obchodzi 100-lecie urodzin

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Autorka książek o Muminkach obchodzi 100-lecie urodzin
Posted by

Autorka książek o Muminkach obchodzi 100-lecie urodzin

Tove Jansson (1914-2001) malarka, ilustratorka, pisarka i twórczyni ukochanych książek o Muminkach, stała się jedną z najważniejszych artystek fińskiej sztuki wizualnej w okresie powojennego złotego wieku modernizmu. Jansson chciała tworzyć sztukę na swoich własnych warunkach, ale tylko niewielu artystom udało się tego dokonać z taką oryginalnością.

Tove Jansson (1914-2001) została wychowana przez artystycznych rodziców, a jej ojciec, rzeźbiarz Viktor Jansson, zawsze miał nadzieję, że jego córka również wyrośnie na artystkę. Rzeczywiście, obserwując i ucząc się od swoich rodziców, Tove poszła za ich przykładem i stworzyła karierę artystyczną, jako pisarka, malarka, graficzka, karykaturzystka i twórczyni komiksów.

Jansson jest najlepiej znana jako autorka książek o Muminkach. Napisała w sumie dziewięć książek o Muminkach, z których pierwsza „Małe trolle i duża powódź” została opublikowana tuż po II wojnie światowej w 1946 roku. Mimo, że to właśnie książki o Muminkach przyniosły Tove światową sławę i uwielbienie czytelników, uważała, że ​​zepchnęły na dalszy plan jej karierę jako malarki.

Jansson przekształcała i rozszerzała swoją sztukę ekspresji niestrudzenie do ostatnich lat życia. Jej prace są odzwierciedleniem całej filozofii życia, wywołując entuzjastyczne reakcje dzieci i dorosłych we wszystkich krajach, w których znane są jej prace.

Ogromny sukces międzynarodowy Jansson sprawił, że jest jedną z najbardziej znanych fińskich artystek na świecie. Rok 2014, z okazji 100-lecia urodzin Jansson, daje kolejną okazję do nowego spojrzenia na dzieło jej całego życia.

Aby uczcić jej urodziny, otwarto stronę internetową Tove 100, przedstawiając jej sztukę i życie z różnych perspektyw.

 

Więcej informacji:

http://tovejansson.net/

http://www.tove100.fi/

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Finlandii w Warszawie

1 0 1487 29 stycznia, 2014 Kultura i sztuka, News 29 stycznia, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.