Co się dzieje gdy chorujemy w Finalndii
Posted by

Co się dzieje gdy chorujemy w Finalndii

Czas choroby to nie jest niczyi ulubiony okres w życiu. Niestety, zdarza się. Polacy w Finlandii zapadają na różnego rodzaju choroby tak samo często jak ich miejscowi koledzy a nawet częściej gdyż przynajmniej początku nie są przyzwyczajeni aż do tak siarczystych mrozów jaki zdarzają się tam zimą. Bezpieczeństwo w Finlandii w przypadku choroby jest jednak zapewnione każdemu więc przynajmniej z ekonomicznego punktu widzenia nie trzeba się o nic bać.

Zwolnienie lekarskie w Finlandii pozwala na otrzymywanie świadczeń chorobowych od swojego pracodawcy i ubezpieczyciela. Pamiętać należy tylko, że jeśli się rozchorujemy w Polsce to po powrocie do Finlandii z krótkiego wyjazdu będziemy musieli powtórzyć badania u miejscowego lekarza.

Za pierwsze dwa tygodnie choroby przysługiwać nam będzie zasiłek wypłacany przez pracodawcę. Prawo w Finlandii ustala go na wysokości 80% naszych normalnych przychodów. Po tym czasie obowiązki w stosunku do nas przejmie państwowy ubezpieczyciel, który ustali nasze średnie zarobki kwalifikowane za okres ostatnich 12 miesięcy i na ich podstawie określi wysokość świadczenia dla nas, które będzie mogło być wypłacane przez maksymalnie 56 tygodni.

Fot: sxc.hu

Źródło: materiały redakcji

0 0 977 14 Maj, 2010 News, Prawo, Zdrowie Maj 14, 2010

Dodaj komentarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.