Czy działy IT są kluczowe dla rozwoju firm

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Czy działy IT są kluczowe dla rozwoju firm
Posted by

Czy działy IT są kluczowe dla rozwoju firm

Działy IT kluczowe dla rozwoju firm. Aplikacje, chmura i urządzenia mobilne zmieniają biznes

Działy IT w firmach przestają być jedynie działami wsparcia biznesu, a stają się kluczowe dla jego rozwoju. Szefowie korporacji oczekują od nich przede wszystkim wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które pozwolą firmie rosnąć i elastycznie reagować na zmiany rynkowe. Nowy model IT to dziś przede wszystkim urządzenia mobilne, aplikacje i rozwiązania chmurowe.

– Liderzy IT w Polsce, biorący udział w VMware Business Forum, potwierdzili, że korporacje oczekują od nich zarówno odwagi w poszukiwaniu i wdrażaniu narzędzi technologicznych, jak i wsparcia w zakresie innowacyjności. Już nie jest tak, że IT wspiera biznes. IT pomaga go generować, a przede wszystkim uczy go, jak być innowacyjnym – mówi Bartłomiej Ślawski, country manager VMware Polska.

Jak podkreśla, wymaga to budowania nowego modelu IT, który będzie elastyczny i pozwoli firmie szybko reagować na zmiany rynkowe. Niezbędne elementy tego modelu to rozwiązania mobilne, zarówno urządzenia, jak i aplikacje, oraz chmura. Firmy już uwzględniają te zmiany w swoich planach.

Ankieta przeprowadzona przez firmę IDC na zlecenie VMware na początku tego roku wskazała, że firmy w ciągu kolejnych trzech lat zamierzają redukować swoje wydatki na stacjonarne rozwiązania IT z ponad 54 proc. do 37 proc., jednocześnie zwiększając inwestycje w prywatne chmury (z 38 do 45 proc.)

– Przykładem innowacji w biznesie jest firma Uber, która totalnie zmieniła branżę. Kto by pomyślał jeszcze kilka lat temu, że teoretycznie prosta aplikacja pozwoli nam przemieszczać się taksówką. To jest fenomen na skalę światową – mówi Ślawski. – Firma VMware proponuje szereg różnych rozwiązań, w oderwaniu od sprzętu, począwszy od prostej wirtualizacji, przez rozwiązania chmurowe – prywatne, hybrydowe i publiczne chmury, aż po rozwiązania mobilne. To daje pełne narzędzia do tego, by zmieniać biznes.

Odpowiednie wykorzystanie tych narzędzi zamyka się w stwierdzeniu: one cloud, any application, any device (jedna chmura, jakakolwiek aplikacja, jakiekolwiek urządzenie). Chodzi o to, by wdrażane technologie nie były zależne od określonej infrastruktury, lecz by projektowane aplikacje były łatwo dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych, a te z kolei powinny mieć łatwy dostęp do zasobów w chmurze. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu możliwe jest stworzenie takiej architektury IT, która pozwoli w bezpieczny sposób dostarczać na dowolne urządzenie zarówno tradycyjne aplikacje, jak i te stworzone z myślą o mobilnej chmurze.

– Mobilność to kluczowy kierunek rozwoju dzisiejszej informatyki. Wszystko jednak zależy od tego, jakich aplikacji używamy na urządzeniach mobilnych. Mimo że niektórzy są zafascynowani samymi urządzeniami, to jednak aplikacje są najważniejsze – podkreśla Ślawski. – Staramy się wspierać firmy w tym zakresie. Dzięki naszym rozwiązaniom z zakresu End-User Computing możemy każdej aplikacji w prosty sposób używać na każdym urządzeniu.

Według firmy IDC do 2020 roku generowanych będzie 40 zetabajtów danych (zetabajt to tryliard bajtów). Ich rosnąca ilość i konieczność ich przetwarzania powodują, że chmury stają się w firmach coraz popularniejsze. IDC szacuje, że w 2016 roku 65 proc. przedsiębiorstw na świecie będzie miało już wdrożone rozwiązania chmurowe. W Polsce wygląda to podobnie. Firmy albo już posiadają takie rozwiązania, albo myślą o jego wdrożeniu.

– Rozwiązania chmurowe dają wiele korzyści. To przede wszystkim szybkość, elastyczność, a także optymalizacja kosztowa, bo nie musimy mieć swojej infrastruktury, nie musimy nią zarządzać, upgrade’ować i martwić się o jej naprawę – mówi country manager VMware Polska.

Firmy – w zależności od potrzeb – mogą dziś korzystać z chmury prywatnej, publicznej lub hybrydowej, łączącej zalety dwóch poprzednich. Zdaniem Ślawskiego coraz więcej danych będzie gromadzonych w chmurze publicznej, choć te kluczowe pozostaną w przedsiębiorstwach, czyli w chmurze prywatnej. Przyszłość jednak należy do rozwiązań hybrydowych. Dane IDC wskazują, że dwie trzecie firm właśnie w oparciu o nie będzie budować swoją chmurową strategię. 70 proc. respondentów wskazuje, że hybrydowe rozwiązania są kluczowe dla osiągania celów biznesowych.

O narzędziach nowoczesnego modelu IT dyrektorzy ITnajwiększych firm w Polsce rozmawiali podczas VMware Business Forum, które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Warszawie.

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Biznes
Fot: biznes.newseria.pl

0 0 497 01 sierpnia, 2016 Biznes, News 1 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.