Czy warto inwestować w Polsce

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Czy warto inwestować w Polsce
Posted by

Czy warto inwestować w Polsce

Czy warto inwestować w Polsce – działalność gospodarcza

Na głównej stronie internetowej polskiego Ministerstwa Gospodarki umieszczone jest stwierdzenie, iż celem tej instytucji jest stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych przekonuje z kolei, że Polska to doskonałe miejsce do inwestowania i rozwijania biznesu. Na ile te hasła odzwierciedlają rzeczywistość?

W ciągu ostatnich lat podjęto czy przygotowano w Polsce cały szereg refom dotyczących uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej. Celem tych reform była w szczególności deregulacja dostępu do zawodów, zmniejszenie kosztów wykonywania działalności gospodarczej, wsparcie polskiego eksportu czy ułatwienia w zakresie restrukturyzacji.

Reformy te z pewnością przełożą się na zmniejszenie ciężarów dla przedsiębiorców. Trudno jednak na poważnie oczekiwać, by otoczenie regulacyjne małego biznesu w Polsce w najbliższym czasie przypominało chociaż system funkcjonujący np. w Wielkiej Brytanii. W dalszym ciągu wykonywanie prawnych obowiązków będzie zajmowało dużą część czasu małego przedsiębiorcy. Nie zmienią tego szczytne zapowiedzi ze strony urzędników.

Mimo wszelkich problemów związanych z doganianiem gospodarek zachodnich Polska pozostaje państwem poważnym i dużym, większym od Włoch czy Wielkiej Brytanii. Z racji swego położenia geograficznego stanowi bazę do dalszej ekspansji na rynki wschodnie. Jakość i różnorodność oferowanych produktów i usług nie odbiega od standardów zachodnich, czy to w przemyśle, czy sektorze finansowym. Z drugiej strony wykształcona i kompetentna siła robocza pozostaje relatywnie tania.

Polityka gospodarcza uwzględnia w Polsce istotne zachęty dla inwestorów. Najważniejszym w tym zakresie instrumentem jest funkcjonowanie szeregu specjalnych stref ekonomicznych, czyli wyodrębnionych obszarów przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Strefy oferują przedsiębiorcom atrakcyjne ulgi podatkowe, ułatwienia w zatrudnianiu i dobrze przygotowane tereny pod inwestycje. Niedawno podjęto decyzję o wydłużeniu okresu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych do końca 2026 r.

Poza obszarem specjalnych stref inwestorzy mogą liczyć również na znaczące wsparcie ze środków publicznych polegające m.in. na pokryciu przez urzędy pracy kosztów szkolenia stażystów czy dofinansowaniu nowych stanowisk pracy.

Polska jest państwem stabilnym z systemem prawnym zapewniającym funkcjonowanie fundamentalnej zasadę ochrony wolności i własności. Można więc racjonalnie założyć, iż dokonane już i planowane reformy w zakresie uwarunkowań dla prowadzenia biznesu stopniowo będą przekładać się na zwiększenie atrakcyjności Polski, również dla biznesu.

dr Tomasz Machelski, Vistula Enterprise Limited
www.vistulaenterprise.com, info@vistulaenterprise.com
Follow us on Twitter: @VistulaLimited
Fot: Tomasz Machelski

3 0 640 26 stycznia, 2015 Biznes, News 26 stycznia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.