Dodatek rodzinny w Finlandii
Posted by

Dodatek rodzinny w Finlandii

Dodatek rodzinny w Finlandii przyznawany jest na każde dziecko urodzone w tym kraju niezależnie od tego kim mogliby być jego rodzice oraz przysługuje wszystkim rodzicom – małżeństwom, konkubinatom i osobom samotnie je wychowującym – z których przynajmniej jedno pracuje w tym kraju. Pamiętać należy, że prawo w Finlandii nie wymaga by dziecko mieszkało w czasie otrzymywania na nie świadczeń w tym skandynawskim kraju. Najprościej rzecz ujmując, posiadanie dziecka uprawnia fińskiego pracownika do pobierania świadczeń na nie.

Czasami powstaje jednak problem podwójnych świadczeń kiedy polonia w Finlandii otrzymuje także zapomogi na dzieci z kraju macierzystego. W takiej sytuacji nie może dochodzić do podwójnych wypłat więc na pomocy specjalnych przepisów ustala się kraj, który według szczegółowych przepisów jest dominujący w tej kwestii. Jeśli pada na Finlandię to wypłaca ona dodatek rodzinny w Finlandii w maksymalnej kwocie i na tym sprawa się kończy. Jeśli jednak t Polska będzie krajem dominującym to najpierw musi ona wypłacić całość zasiłku zgodnie ze swoimi przepisami a następnie Finlandia porównuje tą sumę ze swoim świadczeniem i ewentualnie uzupełnia wypłatę do wysokości odpowiedniej dla tego kraju.

Fot: sxc.hu

2 0 2111 21 Maj, 2010 News, Prawo, Zdrowie Maj 21, 2010

Dodaj komentarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.