Dzień Kalevali - tango, kawa i wielki mit północy

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Dzień Kalevali – tango, kawa i wielki mit północy
Posted by

Dzień Kalevali – tango, kawa i wielki mit północy

Dzień Kalevali – fiński epos narodowy

Wieczór kultury fińskiej „Tango, kawa i wielki mit północy” organizowany jest w związku z obchodami święta Dzień Kalevali. Święto fińskiego eposu narodowego, które przypada corocznie na 28 lutego. Podczas spotkania zanurzymy się w sztukę, zwyczaje i mitologię współczesnej Finlandii, w różnorodnych jej formach ekspresji i temperamencie.

Tango – nie tylko argentyńskie. Fińskie tango powstało w pierwszej połowie XX wieku na bazie argentyńskiego pierwowzoru i szybko stało się integralnym elementem kultury Finlandii – łączącym żarliwość z dystansem, opowiadającym o miłości i zapomnieniu. Tango jest zwierciadłem emocjonalnego charakteru Finów. Jeszcze niedawno pełniło funkcję podstawowego „łamacza lodów” w relacjach męsko-damskich. Piosenkarz Reijo Taipale uważa, że tango jest niczym fiński hymn narodowy!

Kawa – w Finlandii spożycie kawy jest najwyższe na świecie, a Finowie mają ustawowo zagwarantowaną „przerwę kawową”. Chociaż do przyrządzania kawy podchodzi się raczej w sposób nieortodoksyjny, a kultura kawiarniana w Finlandii narodziła się dopiero w latach ’60 XX wieku wraz z wielką migracją do miast. Fińska kawa to raczej duży kubek, często wypełniony do połowy mlekiem, niż włoskie espresso. Bardziej na wzór amerykański niż europejski!

Kalevala – fiński epos narodowy oparty na archaicznych pieśniach runicznych. Jeden z fundamentów fińskiej tożsamości narodowej i kulturowej. Opowiada o przygodach mitycznych bohaterów między innymi walce o młynek

Sampo – symbol dobrobytu i pomyślności. Kalevala jako epos narodowy niewiele ma wspólnego z „Panem Tadeuszem” ale jest doskonałym kluczem do zrozumienia Finlandii – kraju, który potrafi łączyć przeciwności: nowoczesne technologie i skrajne przywiązanie do natury; kulturę archaiczną i innowacyjność. Może to właśnie jest złoty młynek Sampo!

Data
2014-03-14 17:00 – 2014-03-14 20:00

Organizator
Oddział Podlaski Towarzystwa Polska-Finlandia

Miejsce
Kawiarnio-księgarnia „Spółdzielnia”

Adres
Białystok, ul. M.Skłodowskiej-Curie 8/1

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Finlandii w Warszawie
Fot: sxc.hu

Polecamy artykuły:

„Nowa Tradycja” 2010 – festiwal
Przegląd filmu fińskiego w Polsce (VIDEO)
– Towarzystwo Polska-Finlandia
– Wszystkie święta obchodzone w Finlandii

3 0 1467 12 marca, 2014 Kalendarium, Kultura i sztuka, News, Polska 12 marca, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.