Henryk Sokolnicki – przedstawiciel dyplomatyczny w Finlandii
Posted by

Henryk Sokolnicki – przedstawiciel dyplomatyczny w Finlandii

Z wizytą u rodziny Henryka Sokolnickiego

20 lipca br. przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili rodzinę Henryka Sokolnickiego – wybitnego dyplomaty II RP i ostatniego jej przedstawiciela dyplomatycznego w Finlandii.

Henryk Sokolnicki (1891–1981) był dyplomatą pracującym w służbie zagranicznej II Rzeczypospolitej. Swoją misję pełnił m. in. na placówkach w Belgii, Norwegii, Finlandii oraz – dwukrotnie – w Związku Radzieckim. Wybuch II wojny światowej zastał go w Finlandii, gdzie kierował polską placówką do czasu zerwania polsko-fińskich stosunków dyplomatycznych, wymuszonego przez III Rzeszę. W 1941 r. po przywróceniu (w wyniku zawarcia układu Sikorski-Majski) dwustronnych stosunków dyplomatycznych z ZSRR poseł Sokolnicki nadzorował ewakuację Polaków z tego kraju. Po II wojnie światowej pozostał w Finlandii, gdzie założył rodzinę. Pochowany został na cmentarzu Hietaniemi w Helsinkach.

Poseł Sokolnicki jest autorem barwnych i wielowątkowych wspomnień, stanowiących cenny przyczynek nie tylko do historii dyplomacji II RP, ale również do dziejów obyczajowości i historii społecznej okresu międzywojennego. Wspomnienia te nie były dotąd publikowane; jedynie angielskie tłumaczenie pamiętnika zostało powielone w 1973 r. w ograniczonej liczbie egzemplarzy.

Przedstawiciele Ambasady RP zostali podjęci przez trzy pokolenia rodziny Sokolnickich: najstarszego syna, wnuka oraz prawnuczki. Celem spotkania było zapoznanie się z materiałami z archiwum rodzinnego, pozostawionymi przez posła, w związku z planowaną publikacją jego wspomnień.

 

Źródło: finlandia.msz.gov.pl
Fot: finlandia.msz.gov.pl

0 0 779 23 Lipiec, 2015 Ciekawostki, News, Polityka Lipiec 23, 2015

Dodaj komentarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.