Henryk Sokolnicki - przedstawiciel dyplomatyczny w Finlandii

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Henryk Sokolnicki – przedstawiciel dyplomatyczny w Finlandii
Posted by

Henryk Sokolnicki – przedstawiciel dyplomatyczny w Finlandii

Z wizytą u rodziny Henryka Sokolnickiego

20 lipca br. przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili rodzinę Henryka Sokolnickiego – wybitnego dyplomaty II RP i ostatniego jej przedstawiciela dyplomatycznego w Finlandii.

Henryk Sokolnicki (1891–1981) był dyplomatą pracującym w służbie zagranicznej II Rzeczypospolitej. Swoją misję pełnił m. in. na placówkach w Belgii, Norwegii, Finlandii oraz – dwukrotnie – w Związku Radzieckim. Wybuch II wojny światowej zastał go w Finlandii, gdzie kierował polską placówką do czasu zerwania polsko-fińskich stosunków dyplomatycznych, wymuszonego przez III Rzeszę. W 1941 r. po przywróceniu (w wyniku zawarcia układu Sikorski-Majski) dwustronnych stosunków dyplomatycznych z ZSRR poseł Sokolnicki nadzorował ewakuację Polaków z tego kraju. Po II wojnie światowej pozostał w Finlandii, gdzie założył rodzinę. Pochowany został na cmentarzu Hietaniemi w Helsinkach.

Poseł Sokolnicki jest autorem barwnych i wielowątkowych wspomnień, stanowiących cenny przyczynek nie tylko do historii dyplomacji II RP, ale również do dziejów obyczajowości i historii społecznej okresu międzywojennego. Wspomnienia te nie były dotąd publikowane; jedynie angielskie tłumaczenie pamiętnika zostało powielone w 1973 r. w ograniczonej liczbie egzemplarzy.

Przedstawiciele Ambasady RP zostali podjęci przez trzy pokolenia rodziny Sokolnickich: najstarszego syna, wnuka oraz prawnuczki. Celem spotkania było zapoznanie się z materiałami z archiwum rodzinnego, pozostawionymi przez posła, w związku z planowaną publikacją jego wspomnień.

 

Źródło: finlandia.msz.gov.pl
Fot: finlandia.msz.gov.pl

0 0 830 23 lipca, 2015 Ciekawostki, News, Polityka 23 lipca, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.