Jaki jest sekret zdrowego starzenia się

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Jaki jest sekret zdrowego starzenia się
Posted by

Jaki jest sekret zdrowego starzenia się

Seniorzy poznali sekret zdrowego starzenia się

Sześćdziesięciolatkowie wchodzą w najszczęśliwszy okres swojego życia, ale o to szczęście trzeba zadbać. Jak się aktywnie i dobrze starzeć? Tajemnicę zdradził prof. Shlomo Noy, specjalista w zakresie geriatrii i współzałożyciel powstającego we Wrocławiu Angel Care Centrum Seniora, który przyjechał do Polski z wykładem na temat największego wyzwania współczesnych seniorów.

Tytuł wykładu – Jak zdrowo się starzeć wyzwanie nowoczesnego seniora odnosił się do aktualnej współcześnie kwestii starzejącego się społeczeństwa. Dlaczego jest to problematyczne? Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, zwiększają się wydatki na świadczenia emerytalne i rośnie zapotrzebowanie na usługi zdrowotne i opiekuńcze.

Szczęśliwa sześćdziesiątka

Kraje rozwinięte, w tym Polska, mają przed sobą trudne zadanie. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 r. jedna trzecia Polaków będzie w wieku 65 lat i więcej. Z jednej strony to wynik pozytywnego zjawiska wydłuża się czas życia. Z drugiej jednak rodzi się mniej dzieci, a trudności gospodarcze narastają. Już dzisiaj należy pomyśleć o zapewnieniu dobrej jakości życia dla seniorów. Prof. Shlomo Noy przygotował receptę na to, jak prowadzić aktywne życie w wieku 65 .

– Sam mam 62 lata i już właściwie należę do tej grupy. Niedługo większy odsetek zachodniego społeczeństwa będzie w tym wieku. To wyzwanie na nowe czasy zaczął prof. Shlomo Noy, wybitny specjalista w zakresie geriatrii oraz autor prac i książek na ten temat, a także współzałożyciel sieci centrów dla seniorów MD Nursing i Angel Care. Jednocześnie warto pamiętać, że szósta, siódma dekada życia jest najszczęśliwszym okresem ludzkiego życia tak wynika z badań nad szczęściem.

Prof. Shlomo Noy postawił kilka ważnych tez, które za każdym razem podpierał badaniami lub opracowaniami naukowymi publikowanymi na całym świecie. Według specjalisty z wiekiem pewne zmiany fizjologiczne są nieuniknione, np. wiotczeje skóra, szybciej się męczymy, a także pogarsza się też pamięć, co jednak nie jest równoznaczne z początkami demencji.

– Po sześćdziesiątce zapominanie jest naturalne. Obserwujmy siebie, badajmy, ale nie panikujmy. Z niektórymi dolegliwościami możemy walczyć, jednak główna idea polega na tym, aby to zaakceptować uspokaja prof. Shlomo Noy. Bądźmy aktywni, rozmawiajmy z ludźmi, a czeka nas satysfakcjonujące życie i szczęśliwe starzenie się.

Czym właściwie jest szczęśliwe starzenie się? W Wielkiej Brytanii zapytano o to samych seniorów. Powstała lista czynników, które wpływają na poczucie szczęścia. Na pierwszym miejscu zdrowie fizyczne, na drugim sprawność intelektualną. Dalsze miejsca zajęła aktywność społeczna, finanse i sąsiedztwo. Dobra wiadomość jest taka, że na pierwsze dwa czynniki można wpływać samemu, choć często są w tym pomocne choćby centra dla seniorów. Z kolei aktywność społeczna potrzebuje dużego wsparcia organizacji, klubów i centrów dla seniorów. Ich zadanie polega na zrzeszaniu osób starszych, które w ten sposób pozostaną aktywne i unikną samotności.

Ćwiczenia jak antydepresanty

Prof. Shlomo Noy zauważa, że wiele problemów powodują nie czynniki zewnętrzne, ale sposób myślenia, do którego się przyzwyczailiśmy. – Należy rozwiać wiele mitów związanych z wiekiem. Na przykład nie jest tak, że w pewnym okresie życia potrzeby seksualne zanikają. Pozbądźmy się tego, seks jest zdrowy, daje poczucie bliskości i szczęścia mówi prof. Shlomo Noy. Należy się wciąż uczyć nowych rzeczy. Po sześćdziesiątce zalecamy uczyć się nowego języka. To dowiedzione naukowo działanie prewencyjne przed demencją.

Z badań opublikowanych w prestiżowym British Medical Journal wynika, że niepozorna gra w karty zmniejsza ryzyko demencji aż o 15%. Jak to się dzieje? Gra działa na dwa sposoby: pobudza umysł, a także wymusza aktywność społeczną.

Prof. Noy dodaje, że duże znaczenie ma również aktywność fizyczna. – Zalecamy 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Osoby, które nie są już tak sprawne, mogą podzielić to nawet na dziesięciominutowe sesje. Ważne, abyśmy się ruszali mówi. Regularne ćwiczenia przeciwdziałają także depresji, są nie mniej skuteczne od leków antydepresyjnych.

Żeby spełnić wszystkie warunki, które zagwarantują aktywne i szczęśliwe starzenie się, należy myśleć systemowo i podejmować kompleksowe działania. Dlatego idea domów dla seniorów jest tak bardzo popularna w USA, krajach Europy Zachodniej czy Izraelu mówi prof. Shlomo Noy. W takich miejscach osoby starsze mają zapewnione wszystko: opiekę medyczną, wszelkie aktywności, a także towarzystwo podobnych sobie osób. To chcemy osiągnąć również w Angel Care we Wrocławiu. Polacy nie różnią się od Francuzów, Anglików czy Hiszpanów. Mają takie same potrzeby.

Angel Care będzie pierwszym, kompleksowym centrum seniora w Polsce. Powstają w nim tzw. apartamenty chronione. To usługa, która zapewni mieszkańcom przede wszystkim dostęp do profesjonalnej kadry lekarskiej, a także zagwarantuje bezpieczeństwo w sytuacjach nagłych. Apartamenty zostały wyposażone w nowoczesny system instalacji przywoławczej, dzięki któremu personel medyczny może błyskawicznie interweniować 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Mieszkańcy mogą liczyć na odpowiednio opracowaną dietę, komfort mieszkania i wysoką jakość życia, a wszystko w obrębie jednego obiektu.

Będą mogli wejść i wyjść w dowolnym czasie, jak również w sposób nieskrępowany przyjmować gości w swoim apartamencie. Wygodę gwarantują usługi dodatkowe, m.in. regularne sprzątanie, pranie, zakupy na życzenie i możliwości korzystania z usług indywidualnego opiekuna.

W przestronnych, dobrze zorganizowanych pomieszczeniach wspólnych, jak np. sala fitness, pokój spotkań, biblioteka, pracownia działań twórczych, będą rozwijać swoje zainteresowania i zawierać znajomości. Lokalizacja w centrum Wrocławia przy ul. Dyrekcyjnej umożliwi częste odwiedziny bliskich osób, a także nieskrępowane wyjścia oraz łatwy dostęp do wielu ośrodków kultury. Apartament będzie przypominał własny dom. Zostanie dostosowany do osobistych potrzeb, a także wykończony według indywidualnych upodobań.

Wykład prof. Shlomo Noya został wygłoszony 22 czerwca w auli Wrocławskiego Centrum Seniora i przyciągnął kilkudziesięciu liderów wrocławskich organizacji senioralnych.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony publikuj.org
Fot: freeimages.com

0 0 505 10 sierpnia, 2016 Ciekawostki, News, Zdrowie 10 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.