Nanomaji to fiński filtr, który zawiera nanomateriał

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Nanomaji to fiński filtr, który zawiera nanomateriał
Posted by

Nanomaji to fiński filtr, który zawiera nanomateriał

„Nanomaji” rozwiązuje problemy związane z ochroną środowiska Nanomaji zawiera nanomateriał zamiast membrany

 

„Nanomaji” to specjalny filtr, który zamiast membrany zawiera nanomateriał. Produkt ten powstał jako rezultat projektu prowadzonego przez Uniwersytet Aalto we współpracy z fińską firmą Ahlstrom, która dostarczyła potrzebne materiały i objęła swoim patronatem 11 studentów pracujących nad tym projektem. W skład grupy wchodzili studenci z Finlandii, Brazylii, Łotwy, Tajwanu, Chin oraz Meksyku, którzy odbywali studia w różnych dyscyplinach m.in. projektowania, chemii, inżynierii środowiska czy biznesu.

Nazwa „Nanomaji” pochodzi od użytego nanomateriału „nano” oraz „maji”, co w języku Suahili oznacza wodę. Przede wszystkim filtr ten jest przeznaczony na rynki krajów rozwijających się, gdzie problemy z czystą wodą są powszechne.

Grupa studentów pojechała do Tanzanii i tam właśnie wraz z mieszkańcami prowadzili eksperymenty, aby znaleźć właściwe rozwiązanie. W Tanzanii i innych krajach rozwijających się woda musi być gotowana przed spożyciem i wymaga to użycia węgla drzewnego, co skutkuje zanieczyszczeniem środowiska i niszczeniem lasów.

Filtr jest mały i może być dołączony do kanistra zarówno niewielkich rozmiarów jak też dużych zbiorników. Dla porównania: w Tanzanii rodzina wydaje 2,5 EUR na tydzień na zakup węgla, podczas gdy filtr Nanomaji kosztuje 1,6 EUR i wystarcza na miesiąc.

Wynalazek spotkał się z dużym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów, w tym także firmy Ahlstrom.

Obecnie planuje się przekształcenie tego projektu w firmę z sektora czystych technologii Cleantech, a grupa studentów pracująca przy tym projekcie ma za zadanie w następnych miesiącach prowadzić dalsze badania oraz poprawić wzornictwo filtra.

Źródło: finland.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

6 0 83 29 grudnia, 2015 Ciekawostki, Ekologia, News 29 grudnia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.