Nowinki technologiczne w edukacji leśnej

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Nowinki technologiczne w edukacji leśnej
Posted by

Nowinki technologiczne w edukacji leśnej

Nowoczesne technologie dla edukacji leśnej

 

Niemal 200 edukatorów leśnych, naukowców, przyrodników i specjalistów ds. nowoczesnych technologii dyskutowało o możliwościach wykorzystania nowinek technologicznych w edukacji leśnej społeczeństwa. W Rogowie odbyła się konferencja pod hasłem „Nowoczesne technologie dla edukacji leśnej” zorganizowana przez Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie.

Uczestnicy spotkania, w tym pracowników LP, przedstawicieli parków narodowych, organizacji pozarządowych, naukowców oraz specjalistów ds. nowoczesnych technologii, próbowali odpowiedzieć na pytania o możliwości wykorzystania zdobyczy technologicznych dla edukacji leśnej.

Postawione problemy wywołały ożywioną dyskusję wśród zgromadzonych. Entuzjaści nowych technologii przekonywali, że wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, już używanych przez grupy docelowe, jest niezbędne w komunikacji i edukacji leśnej. Urządzenia mobilne, aplikacje, nowoczesne rozwiązania dają możliwość dotarcia do wybranych grup społeczeństwa, zachęcenia do wyjścia z domu i odwiedzenia lasu.
Natomiast sceptycy podawali w wątpliwość szerokie zastosowanie takich rozwiązań. Zastanawiali się nad zasadnością ich promowania wśród młodych ludzi, których należy zachęcać do kontaktu z przyrodą. Częstym argumentem było stwierdzenie, że Internet i urządzenia mobilne pochłaniają obecnie mnóstwo czasu i energii młodych ludzi.

W części wykładowej (konferencja została podzielona na część wykładową i warsztatową) pojawiły się między innymi zagadnienia dotyczące zastosowania naziemnego skanowania laserowego 3D pomników przyrody, przedstawiono pomysły na naukę z GIS-em, a także możliwości wykorzystania internetowych aplikacji mapowych ułatwiających myślenie przestrzenne. Zaprezentowano przykłady najciekawszych projektów edukacyjnych opracowanych na uczelniach i w szkołach, a także możliwości wykorzystania nowinek na wystawach edukacyjnych. Temat nowoczesnych technologii pojawił się także w kontekście sportu i turystyki leśnej.

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących m.in. wykorzystania social media w edukacji leśnej. Mogli zapoznać się z procesem komunikacji jednostronnej, a także pozytywnymi przykładami prowadzenia leśnych profili na portalach społecznościowych. Ciekawym pomysłem było pokazanie uczestnikom jak w praktyce można wykorzystać nowinki. Wzięli oni udział w grze terenowej – geocaching – wokół Arboretum. Zawodnicy za pomocą odbiornika GPS musieli odnaleźć ukryte skrytek.

Autor tekstu: ALEKSANDRA PIASECKA

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony lasy.gov.pl
Fot: freeimages.com

2 0 534 16 grudnia, 2014 Ekologia, News 16 grudnia, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.