Pobyt Tadeusza Kościuszki w Turku

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Pobyt Tadeusza Kościuszki w Turku
Posted by

Pobyt Tadeusza Kościuszki w Turku

Upamiętniliśmy pobyt Tadeusza Kościuszki w Turku

 

 

W słoneczną sobotę 23 maja miała miejsce ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pobytowi Tadeusza Kościuszki w Turku w 1797 roku.

Tadeusz Kościuszko zatrzymał się w Turku w styczniu 1797 r., kiedy po zwolnieniu przez cara Pawła I udawał się przez dzisiejszą Finlandię i Szwecję do Stanów Zjednoczonych. Trasa przejazdu bohatera wiodła przez Haminę, Loviisę, Porvoo, Helsinki i Turku (Åbo). W Finlandii, będącej wówczas częścią Szwecji, podejmowany był z honorami należnymi jednemu z największych bohaterów walk o wolność swoich czasów. Na cześć Kościuszki w mieście urządzono uroczysty koncert, a pobyt wielkiego Polaka wywołał spore poruszenie wśród mieszkańców Turku.

Tablicę pamiątkową odsłonił Ambasador RP w Finlandii Janusz Niesyto w towarzystwie przedstawicieli władz miasta, Konsula Honorowego RP w Turku Jariego Rastasa oraz właściciela budynku, na którym została ona umieszczona – architekta i byłego konsula honorowego Republiki Włoskiej w Turku Benito Casagrande. Ceremonia odsłonięcia tablicy została poprzedzona seminarium, podczas którego głos zabrali Ambasador Janusz Niesyto i przewodniczący Rady Miasta Turku Seppo Lehtinen. Odczytano także interesujący referat dra Jana Konopki z Muzeum Kościuszki w Solurze (Szwajcaria) poświęcony pobytowi bohatera na ziemi fińskiej. W trakcie seminarium duet muzyczny w składzie Maja Metelska (wiolonczela) i Otto Räsänen (fortepian) wykonał utwory wybitnych twórców obu narodów – polskiego i fińskiego: Fryderyka Chopina i Jeana Sibleliusa – a także mało znany polonez b-moll skomponowany przez samego Tadeusza Kościuszkę. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz miasta, konsulowie honorowi rezydujący w Turku oraz licznie przybyli przedstawiciele Polonii.

Wykonana staraniem Ambasady RP w Helsinkach tablica pamiątkowa została umieszczona na zabytkowym budynku przy ul. Linnankatu 3, gdzie w 1797 r. przez około tygodnia nocował Tadeusz Kościuszko. Umieszczony w trzech językach – po polsku, fińsku i angielsku – napis na tablicy pamiątkowej głosi: W tym domu, po zwolnieniu z carskiej niewoli w Petersburgu, gościł w pierwszych dniach stycznia 1797 roku Tadeusz Kościuszko, wybitny dowódca wojskowy i polski patriota, przywódca insurekcji 1794 roku oraz bohater walk o niepodległość o Stanów Zjednoczonych.

Doniesienia prasowe poświęcone wydarzeniu przekazały też media w Polsce:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/finlandia-w-turku-odslonieto-tablice-poswiecona-tadeuszowi-kosciuszce/795b8k;

http://www4.rp.pl/artykul/1203397-Legendarny-Polak-doceniony-przez-Finow.html

http://wyborcza.pl/1,91446,17969541,Finlandia__W_Turku_odslonieto_tablice_poswiecona_Tadeuszowi.html, jak również lokalna gazeta fińska Turun Sanomat.

Źróło: finlandia.msz.gov.pl
Fot: finlandia.msz.gov.pl

1 0 507 27 maja, 2015 Ciekawostki, Kultura i sztuka, News 27 maja, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.