Polacy robią własne Wielkanocne ozdoby

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Polacy robią własne Wielkanocne ozdoby
Posted by

Polacy robią własne Wielkanocne ozdoby

Wielkanocne ozdoby – kupić czy wykonać ręcznie?

 

Dawniej każdy wiedział, jak wykonać ozdoby na Wielkanoc. Dziś kwiaty z krepiny czy pająki z bibuły i słomy to rzadkość. Czym zatem ozdabiamy domy na święta i czy choć w niewielkim stopniu kultywujemy dawne tradycje rękodzielnicze?

Przystrojenie domu na wiosenne święta to zadanie wymagające czasu. Nic dziwnego, że wiele osób idzie po linii najmniejszego oporu i kupuje gotowe stroiki. „Do wazonów Polacy wstawiają bukiety bukszpanu, palmy z Niedzieli Palmowej lub bazie. Na stole chętnie ustawiają baranki, kurczątka czy zajączki” – mówi serwisowi infoWire.pl Anna Listopadzka z firmy Impresja Rękodzieło.

Warto jednak spróbować swoich sił. Przygotowywanie ozdób jest powrotem do tradycji i wspaniałą zabawą, szczególnie dla dzieci. Jak zaznacza rozmówczyni, wspólna twórczość zbliża rodzinę. Dziadkowie chętnie dzielą się metodami robienia pisanek. Pokazują, jak jaja malować woskiem, oklejać oraz barwić je w cebuli, a także w jaki sposób wydrapuje się wzory w skorupce. Trudniejszą i mniej popularną sztuką jest tworzenie palm.

Ręcznie robione polskie ozdoby są rozpoznawalne na świecie. Warto byłoby uczyć dzieci w szkole, jak je wytwarzać, aby tradycja nie zanikła. Odtworzenie jej będzie bardzo trudne, gdy nie zostanie już nikt, kto mógłby te umiejętności przekazać dalej.

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

1 0 558 06 kwietnia, 2015 Ciekawostki, News 6 kwietnia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.