Polak przewodniczącym w Europejskiej Sieci Naukowo-Technologicznej

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Polak przewodniczącym w Europejskiej Sieci Naukowo-Technologicznej
Posted by

Polak przewodniczącym w Europejskiej Sieci Naukowo-Technologicznej

Polak przewodniczącym w Europejskiej Sieci Naukowo-Technologicznej ds. gazu z łupków

W grudniu 2014 r. Komisja Europejska ukonstytuowała powołaną w połowie roku Europejską Sieć Naukowo-Technologiczną ds. Wydobycia Węglowodorów ze Złóż Niekonwencjonalnych, w skład której weszli specjaliści z krajów Unii Europejskiej reprezentujący przemysł, ośrodki naukowo-badawcze i szeroko pojętą służbę publiczną oraz organizacje pozarządowe. W ramach swojej działalności sieć będzie gromadzić, analizować i oceniać rezultaty poszukiwań niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Europie, kwestie środowiskowe, a także związane z tym nowe technologie.

Sieć została podzielona na dwie grupy. Jedna będzie skupiać się na poszukiwaniach węglowodorów, projektach demonstracyjnych i produkcyjnych w Unii Europejskiej, a druga – na nowych technologiach stymulacji otworów wiertniczych.

W skład grupy pierwszej wchodzi około 130 specjalistów z krajów Unii Europejskiej. Komisja Europejska po dokonaniu przeglądu życiorysów zawodowych członków grupy powołała na przewodniczącego prof. Grzegorza Pieńkowskiego, co jest potwierdzeniem ważnej roli PIG-PIB i Polski w poszukiwaniach gazu z łupków w Europie. Zastępcą prof. Grzegorza Pieńkowskiego będzie dr Alwyn Hart z brytyjskiej Agencji ds. Środowiska (Environment Agency). Kadencje przewodniczącego i wiceprzewodniczącego będą trwać rok, z możliwością przedłużenia do trzech lat.

Celem obu grup będzie dostarczenie Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu, a także organom decyzyjnym państw członkowskich i całemu społeczeństwu raportów podsumowujących zgromadzoną przez nie wiedzę. Ta wiedza jest konieczna do podejmowania decyzji dotyczących tak kluczowych zagadnień, jak polityka energetyczna i środowiskowa UE.

Grupy będą się zbierać w Brukseli cztery razy do roku, z czego jedno spotkanie będzie miało charakter konferencji. Prace obu grup mają mieć charakter otwarty.

Komitet sterujący sieci obejmuje sześć dyrekcji Komisji Europejskiej, a bieżące prace będą wspierane przez Wspólne Centrum Badawcze (Joint Research Centre). Komisja Europejska wskazała program Horyzont 2020 jako źródło finansowania prac obu grup i ewentualnych projektów powstałych w wyniku tych prac.

Źródło: materiały pochodzą ze strony : lupki.mos.gov.pl
fot: freeimages.com

1 0 393 05 lutego, 2015 Biznes, News 5 lutego, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.