Polak znalazł się w prestiżowym gronie siedmiorga naukowych doradców Komisji Europejskiej

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Polak znalazł się w prestiżowym gronie siedmiorga naukowych doradców Komisji Europejskiej
Posted by

Polak znalazł się w prestiżowym gronie siedmiorga naukowych doradców Komisji Europejskiej

Prof. Bujnicki z Polski – w elitarnym gronie doradców naukowych KE

 

Prof. Janusz Bujnicki znalazł się w prestiżowym gronie siedmiorga naukowych doradców Komisji Europejskiej. To grupa powołana w ramach nowego mechanizmu doradztwa naukowego SAM (Scientific Advice Mechanism) KE. Bujnicki będzie najmłodszym spośród tych doradców.

Prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie z sześcioma innymi wybitnymi uczonymi tworzyć będzie tzw. High Level Group w ramach mechanizmu doradztwa naukowego SAM. O nominacji prof. Bujnickiego poinformowali we wtorek w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.

Obok prof. Bujnickiego w tym prestiżowym gronie znaleźli się: prof. Pearl Dykstra z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, prof. Elvira Fortunato z Universidade Nova w Lizbonie, dyrektor generalny CERN Rolf-Dieter Heuer, Julia Slingo z Met Office w Exeter, dyrektor Institut Henri Poincaré w Paryżu Cédric Villani oraz rektor Duńskiego Uniwersytetu Techniczego Henrik C. Wegener.

Cytowany w komunikacie KE unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas powiedział: „Komisja Europejska będzie polegać na ich niezależnych opiniach w szerokim zakresie zagadnień politycznych, w których potrzebny jest wkład naukowy na najwyższym poziomie”.

Ogłoszony we wtorek w Brukseli nowy mechanizm doradztwa naukowego SAM ma sprawić, że KE będzie miała dostęp do najlepszego możliwego doradztwa naukowego, niezależnego od nacisków instytucjonalnych i interesów politycznych. SAM prezentować ma spojrzenie na dany problem z punktu widzenia różnych nauk i różnych podejść.

Zamiar uruchomienia mechanizmu doradztwa naukowego Komisji Europejskiej SAM ogłosił w maju komisarz Moedas. Najważniejszym elementem tego mechanizmu ma być właśnie grono siedmiu doradców tworzących High Level Group. Ich prace wsparte będą ekspertyzami sześciu europejskich organizacji naukowych, których konsorcjum wygrało konkurs w ramach programu H2020.

Pierwsze spotkanie grupy planowane jest na 2016 r.

Wybór Polaka do grona doradców skomentował prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński: „Cieszę się bardzo. To wielki sukces Janusza Bujnickiego i Akademii Młodych Uczonych PAN, która wysunęła jego kandydaturę. To też wyraźny sygnał, że jesteśmy poważnym uczestnikiem życia naukowego Europy, bogatym w młode talenty. Janusz w gronie doradców jest zdecydowanie najmłodszą osobą. Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy uwierzyli w jego potencjał i poparli jego kandydaturę”.

Janusz M. Bujnicki (ur. 1975) jest profesorem nauk biologicznych i szefem grupy badawczej w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie i na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskał w 2009 roku. W swoich badaniach łączy bioinformatykę, biologię strukturalną i biologię syntetyczną. Jego osiągnięcia obejmują opracowanie metod komputerowych służących do modelowania struktur przestrzennych białek i RNA, odkrycie i scharakteryzowanie nowych enzymów biorących udział w metabolizmie RNA, oraz projektowanie i tworzenie białek o nowych właściwościach.

Jest autorem ponad 290 szeroko cytowanych publikacji. W roku 2009 zdobył prestiżowy Starting Grant ERC, a dwa lata później – Proof of Concept ERC. Otrzymał wiele stypendiów, wyróżnień i nagród za osiągnięcia naukowe, w tym Nagrodę Narodowego Centrum Nauki, Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. W 2013 r. wygrał narodowy plebiscyt „Polacy z werwą” w kategorii Nauka. Bierze czynny udział w pracach różnych organizacji i ciał naukowych, w tym: Akademii Młodych Uczonych PAN, ruchu społecznego Obywatele Nauki i Komitetu Polityki Naukowej – ciele doradczym ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

1 0 324 12 listopada, 2015 Nauka i Badania, News 12 listopada, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.