Polsko Fińska współpraca

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Polsko Fińska współpraca
Posted by

Polsko Fińska współpraca

„Polska i Finlandia za pogłębioną współpracą”

 

Prezydenci Polski i Finlandii deklarują zainteresowanie obu krajów dalszym rozwijaniem pogłębionej współpracy m.in. w obszarach gospodarki, energii, bezpieczeństwa, polityki wschodniej, rolnictwa oraz kultury.

Prezydent Republiki Finlandii Sauli Niinistö przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

We wspólnym oświadczeniu prezydenci Polski i Finlandii potwierdzili zaangażowanie we wzmocnioną współpracę dwustronną; zadeklarowali zainteresowanie obu krajów dalszym rozwijaniem pogłębionej współpracy w następujących obszarach: gospodarki, energii, ICT, sprawiedliwości, bezpieczeństwa, ochrony granic, ochrony środowiska, edukacji, polityki wschodniej, rolnictwa oraz kultury.

– Z Finlandią wiąże nas wiele, jeśli chodzi o podobny los w ciągu trudnej historii, ale wiąże nas również coraz więcej ważnych spraw z dnia dzisiejszego, zarówno wynikających z faktu wspólnego członkostwa w UE, jak i z faktu funkcjonowaniu naszych państw w tej części Europy – mówił Bronisław Komorowski na wspólnym briefingu z prezydentem Finlandii.

Bronisław Komorowski dodał, że rozmowy koncentrowały się na kwestiach polityki bezpieczeństwa, relacjach Finlandii z NATO oraz ocenie negatywnych zmian w zakresie środowiska bezpieczeństwa w Europie wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

– Pragnę odnotować bardzo daleko idące wspólne poglądy w tych tematach – zaznaczył. Jak dodał, wspólny pogląd dotyczył także zachowań w kwestii kryzysu ukraińsko-rosyjskiego w ramach UE, także w zakresie polityki sankcji jako sposobu na powstrzymanie negatywnych wydarzeń. – Wyraziliśmy wspólne nadzieje związane z wykonaniem porozumienia z Mińska – podkreślił.

Przywódca Finlandii podkreślił, że kraje Europy zachodniej obudziły się zszokowane tym, co dzieje się na Ukrainie; agresją, która jest skierowana wobec tego kraju. – Proces wdrażania porozumień z Mińska musi być kontynuowany – podkreślił. Jak zaznaczył, celem jest bowiem stworzenie stabilnych warunków życia dla mieszkańców Ukrainy oraz dla rozwoju tego kraju.

We wspólnym oświadczeniu prezydenci podkreślili, że popierają wszelkie wysiłki pozwalające unikać dalszej eskalacji sytuacji na Ukrainie. Zaznaczyli, że aneksja Krymu dokonana przez Rosję stanowi jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego i fundamentów ładu europejskiego. Prezydenci z uznaniem odnieśli się też do zapowiedzi Ukrainy przeprowadzenia reform wewnętrznych.

Po południu prezydenci Komorowski i Niinistö wezmą udział w polsko-fińskim forum gospodarczym. Wieczorem prezydent Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Finlandii.

Oprócz Warszawy Para Prezydencka Finlandii odwiedzi także Gdańsk.

Prezydent.PL

 

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony finlandia.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

1 0 579 07 kwietnia, 2015 News, Polityka 7 kwietnia, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.