Pożegnanie ambasadora w Helsinkach
Posted by

Pożegnanie ambasadora w Helsinkach

Pożegnanie ambasadora

 

Zakończenie misji dyplomatycznej ambasadora zwyczajowo jest okazją do okolicznościowych pożegnań. Tak jest i w przypadku naszego ambasadora, pana Janusza Niesyty, który po ponad czterech latach swej misji dyplomatycznej w Finlandii niedługo opuszcza Helsinki.

24 września miała miejsce seria oficjalnych pożegnań. Najpierw okolicznościowym lunchem ambasadora podejmował w imieniu ministra spraw zagranicznych sekretarz stanu w fińskim MSZ, pan Peter Stenlund. Następnie w rezydencji ambasadora odbyło się pożegnanie z korpusem dyplomatycznym, na którym przemówienie pożegnalne wygłosił dziekan miejscowego korpusu dyplomatycznego, ambasador FR A. Rumiancew.

Wieczorem ambasador wraz z małżonką wydali w rezydencji pożegnalne przyjęcie, na które licznie przybyli przedstawiciele świata polityki, MSZ, administracji i kół gospodarczych, kultury, mediów i nauki oraz członkowie Towarzystwa Przyjaźni Finlandia – Polska, liderzy miejscowej Polonii oraz członkowie korpusu konsularnego, w tym konsulowie honorowi RP.

W imieniu prezydenta RP ambasador odznaczył troje Finów wysokimi orderami państwowymi:

Marjukkę Mäyri, przewodniczącą Unii Towarzystw Finlandia – Polska, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP,

Karela Laxella, wieloletniego działacza Towarzystwa z Porvoo, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP,

Jussi Huttunena, konsula honorowego RP w Kuopio, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Ponad 10 zasłużonych Finów i Polaków otrzymało okolicznościowe dyplomy uznania za wybitny wkład w rozwój stosunków polsko – fińskich oraz wzorową współpracę z ambasadą RP w latach 2011 – 2015. Oklaskiwano pieśni Sibeliusa i Paciusa w wykonaniu młodej fińskiej śpiewaczki, z uznaniem przyjęto wykonanie utworu M.K. Ogińskiego „Pożegnanie z ojczyzną”. Jak zwykle przyjęcie uświetniły kulinarne frykasy przygotowane przez panią Teresę z restauracji Konstan Molja.

Źródło: helsinki.msz.gov.pl
Fot: helsinki.msz.gov.pl

0 0 349 30 Wrzesień, 2015 News, Polityka Wrzesień 30, 2015

Dodaj komentarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.