Pożegnanie ambasadora w Helsinkach

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Pożegnanie ambasadora w Helsinkach
Posted by

Pożegnanie ambasadora w Helsinkach

Pożegnanie ambasadora

 

Zakończenie misji dyplomatycznej ambasadora zwyczajowo jest okazją do okolicznościowych pożegnań. Tak jest i w przypadku naszego ambasadora, pana Janusza Niesyty, który po ponad czterech latach swej misji dyplomatycznej w Finlandii niedługo opuszcza Helsinki.

24 września miała miejsce seria oficjalnych pożegnań. Najpierw okolicznościowym lunchem ambasadora podejmował w imieniu ministra spraw zagranicznych sekretarz stanu w fińskim MSZ, pan Peter Stenlund. Następnie w rezydencji ambasadora odbyło się pożegnanie z korpusem dyplomatycznym, na którym przemówienie pożegnalne wygłosił dziekan miejscowego korpusu dyplomatycznego, ambasador FR A. Rumiancew.

Wieczorem ambasador wraz z małżonką wydali w rezydencji pożegnalne przyjęcie, na które licznie przybyli przedstawiciele świata polityki, MSZ, administracji i kół gospodarczych, kultury, mediów i nauki oraz członkowie Towarzystwa Przyjaźni Finlandia – Polska, liderzy miejscowej Polonii oraz członkowie korpusu konsularnego, w tym konsulowie honorowi RP.

W imieniu prezydenta RP ambasador odznaczył troje Finów wysokimi orderami państwowymi:

Marjukkę Mäyri, przewodniczącą Unii Towarzystw Finlandia – Polska, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP,

Karela Laxella, wieloletniego działacza Towarzystwa z Porvoo, Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP,

Jussi Huttunena, konsula honorowego RP w Kuopio, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Ponad 10 zasłużonych Finów i Polaków otrzymało okolicznościowe dyplomy uznania za wybitny wkład w rozwój stosunków polsko – fińskich oraz wzorową współpracę z ambasadą RP w latach 2011 – 2015. Oklaskiwano pieśni Sibeliusa i Paciusa w wykonaniu młodej fińskiej śpiewaczki, z uznaniem przyjęto wykonanie utworu M.K. Ogińskiego „Pożegnanie z ojczyzną”. Jak zwykle przyjęcie uświetniły kulinarne frykasy przygotowane przez panią Teresę z restauracji Konstan Molja.

Źródło: helsinki.msz.gov.pl
Fot: helsinki.msz.gov.pl

0 0 380 30 września, 2015 News, Polityka 30 września, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.