Przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili najstarszą bibliotekę publiczną w Finlandii
Posted by

Przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili najstarszą bibliotekę publiczną w Finlandii

Ciekawe polonica w bibliotece w Porvoo

 

W dn. 26 listopada br. przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili najstarszą bibliotekę publiczną w Finlandii – Bibliotekę Gimnazjalną w Porvoo.

Biblioteka Gimnazjalna w Porvoo została założona w 1728 r. Jej księgozbiór, obejmujący ok. 30 tys. pozycji (przede wszystkim osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych), składa się głównie z donacji. Większość prac zgromadzonych w bibliotece służyła uczniom szkoły i dotyczyła teologii, prawa, historii i nauk ścisłych. Istotną częścią zbioru jest kolekcja starodruków i inkunabułów, która nie uległa rozproszeniu od czasu ufundowania biblioteki.

Wśród cennych zbiorów znajdują się także pozycje wydane na terenach I Rzeczypospolitej. Najcenniejszym starodrukiem jest Chronica Polonorum Macieja z Miechowa (data i miejsce publikacji nieznane; najprawdopodobniej wydana w Krakowie w I połowie XVI w.). W bibliotece przechowywany jest także egzemplarz Regni Poloniae Magniquae Ducatus Lithuaniae (…) novissima descriptio holenderskiego kartografa Andreasa Cellariusa (Amsterdam, 1659), siedemnastowieczne kieszonkowe kompendium wiedzy o Polsce Respublica sive status Regni Poloniae, Lithuanae… (Lejda 1642) i poświęcone Konstytucji 3 Maja francuskie dzieło Historie de la pretendue revolution de Pologne (1792). Zbiory biblioteki nie były poddawane inwentaryzacji od 1906 r. Niewykluczone, że wśród nich znajduje się jeszcze wiele innych poloników, które mogły trafić do państw nordyckich po wojnach polsko-szwedzkich XVII w.

Źródło: finlandia.msz.gov.pl
Fot: finlandia.msz.gov.pl

2 0 256 01 Grudzień, 2015 Ciekawostki, News Grudzień 1, 2015

Dodaj komentarz

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.