Stuart Parkin laureatem nagrody Millennium 2014

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Stuart Parkin laureatem nagrody Millennium 2014
Posted by

Stuart Parkin laureatem nagrody Millennium 2014

Stuart Parkin myśli przyszłościowo

Laureatem Milenijnej Nagrody Technologicznej 2014 jest brytyjski fizyk Stuart Parkin, który otworzył erę Big Data.

Fińska Akademia Technologiczna (TAF) przyznała nagrodę Millennium 2014 profesorowi Stuartowi Parkinowi za wybitne technologiczne innowacje, które doprowadziły do ogromnej rozbudowy zdolności pozyskiwania i przechowywania danych. Te z kolei pozwoliły na ewolucję dużych centrów danych i usług w chmurze, sieci społecznościowych oraz dystrybucji muzyki i filmów w internecie. Nagroda wynosi milion euro.

Odkrycia Parkina umożliwiły tysiąckrotny wzrost pojemności dysków magnetycznych. Możemy przesyłać strumieniowo filmy, korzystać z mediów społecznych i wyszukiwania informacji w Internecie, ponieważ wszystkie te informacje są przechowywane w dyskach magnetycznych w chmurze.

Informacje te są przechowywane na dyskach, ponieważ jest to najbardziej opłacalnym sposobem na ich przechowywanie dzięki zastosowaniu spintroniki. Parkin nawiązuje do szacunków, według których, miesięczna produkcja dysków wystarczyłaby z łatwością na przechowywanie całej wiedzy zgromadzonej od początków istnienia ludzkości.

W zasadzie wszystkie informacje są dostępne w chmurze dzięki temu małemu urządzeniu wykorzystującemu spintronikę. Nasz współczesny świat online jest w dużej mierze możliwy dzięki tym nanostrukturom magnetycznym.

Wcześniej laureatami nagrody Millenium byli twórca World Wide Web Sir Tim Berners-Lee czy odkrywca pluripotentnych komórek macierzystych dr Shinya Yamanaka.

Parkin zostanie uhonorowany podczas ceremonii w Helsinkach w środę 07 maja 2014.

Innowacje profesora Stuarta Parkina doprowadziły do ogromnej rozbudowy zdolności pozyskiwania i przechowywania danych. Te z kolei pozwoliły na ewolucję dużych centrów danych i usług w chmurze, sieci społecznościowych oraz dystrybucji muzyki i filmów w internecie.

Dodatkowe informacje na temat Milenijnej Nagrody Technologicznej i członków Międzynarodowej Komisji Selekcyjnej: www.millenniumprize.fi

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Finlandii w Warszawie (finland.pl)
Fot: finland.pl

Polecamy artykuły:

Fotele z funkcją full-flat w Finnair
Innowacyjność i strategie rynkowe-narzędzie walki z kryzysem
– Badania naukowe w Finlandii
– Helsinki – innowacyjne miasto

0 0 853 23 kwietnia, 2014 Finlandia, Kalendarium 23 kwietnia, 2014

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.