Tomasz Gehrke w Ruukki

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Tomasz Gehrke w Ruukki
Posted by

Tomasz Gehrke w Ruukki

Polski podróżnik Tomasz Gehrke w Ruukki

W gazecie Siikajokilaakso ukazał sie artykuł o wizycie polskiego podróżnika Tomasza Gehrke w Ruukki.

Gazeta Siikajokilaakso, 9.2.2016: Pogoda  była ostatnio w Finlandii nieprzyjemna,  temperatury plusowe, śnieg stał się mokry i zdradliwy, a na drogach zrobiło się ślisko. To jednak nie odstraszyło polskiego rowerzysty Tomasza Gehrke, który w niedzielę przybył do miejscowości Ruukki, mając za sobą 54 dni jazdy na rowerze i przebyte 3 220 km. Gehrke zaliczył niemal połowę trasy, którą sobie wyznaczył i której celem jest objechanie całego Bałtyku.

A wszystko to po to, by zebrać środki dla 8-letniego Artura Sasinowskiego na operację nogi. – Nie dążę do zwrócenia na siebie uwagi, lecz na Artura. Poznałem tę rodzinę w Polsce i zdecydowałem, że zrobię jakiś dobry uczynek dla nich, bo naprawdę na to zasługują.

Tomasz Gehrke wyruszył w trasę jadąc przez Litwę, Łotwę, Estonię i Rosję. Dzięki Ambasadzie Polskiej w Helsinkach  dowiedział się o tablicy pamiątkowej umieszczonej na ścianie biblioteki w Ruukki, która wyraża wdzięczność państwa polskiego za życzliwe potraktowanie polskich oficerów przebywających w Ruukki podczas drugiej wojny światowej. Oglądając tę tablicę w Ruukki T. Gehrke powiedział, że jego podróż nie ma charakteru politycznego, najważniejsze jest spotykanie ludzi. Gościnność Finów kompletnie go zaskoczyła, tym bardziej, że był wcześniej ostrzegany co do ich chłodu i sztywności. Gehrke podczas swej podróży zobaczył także, że Finowie lubią bardzo pomagać przybyszom. Przykładem tego może być uzyskanie w Finlandii sponsora, firmy Fingere Oy, która pokryła koszty noclegowe oraz koszty naprawy roweru i zakupu części zamiennych, a  w Ruukki użyczenie noclegu przez rodzinę Eero Mäkinena.

Podróż wokół Bałtyku jest sumą wielu czynników i stanowi dla Gehrke test samego siebie. Mężczyzna miał 10 lat temu wypadek przy wspinaczce górskiej, a i potem dramatyczny epizod ze spadochronem. Po fizycznych doznaniach nastąpiło załamanie duchowe i burn out. Potem pięć lat dochodzenia do siebie. Ta podróż będzie więc testowaniem wszelakiej kondycji. Następne miasto do zaliczenia przez Gehrke to Oulu, do którego szlag poprowadzi przez Revonlahti.

 

Źródło: Ambasada RP w Helsinkach (finlandia.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

4 0 586 23 lutego, 2016 News, Turystyka 23 lutego, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.