Udostępnianie sal i laboratoriów zbudowanych za unijne fundusze

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Udostępnianie sal i laboratoriów zbudowanych za unijne fundusze
Posted by

Udostępnianie sal i laboratoriów zbudowanych za unijne fundusze

Zbudiwane za unijne fundusze sale i laboratoria udostępniane

Wyższe uczelnie w najbliższym czasie będą mogły częściowo udostępniać zbudowane za unijne fundusze sale i laboratoria firmom, czy organizacjom pozarządowym – poinformowała w piątek w Olsztynie minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
Prof. Kolarska-Bobińska poinformowała, że komisja Europejska wydała już zgodę na częściowe udostępnianie infrastruktury wyższych uczelni w celach komercyjnych. Chodzi o sale i laboratoria, które w ostatnich latach powstały na polskich uczelniach z wykorzystaniem funduszy unijnych.

„W tej chwili doprecyzowujemy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju (szczegółowe zasady – PAP). Będzie to za tydzień-dwa ogłoszone” – powiedziała minister. Wyraziła nadzieję, że to rozwiązanie „otworzy bramy uczelni dla firm, NGO-sów i samorządów”.

„Dotychczas była obawa, że nie wykorzystamy dostatecznie tych budynków i tych laboratoriów, że będą one częściowo stały puste. Uczelnie w całej Polsce mogą myśleć o jeszcze większym zacieśnianiu współpracy i byciu takimi naprawdę lokalnymi centrami rozwoju naukowego i kulturalnego” – zaznaczyła szefowa MNiSW.

W imieniu rektorów Kolarskiej-Bobińskiej za tę decyzję podziękował rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki. Jak podkreślił dotychczasowe zapisy o zakazie komercyjnego udostępniania infrastruktury zbudowanej za unijne pieniądze (przez 5 lub 10 lat w zależności od wysokości dotacji – PAP) kierowanej przez niego uczelni uniemożliwiały np. kształcenie zagranicznych studentów na wydziale medycyny weterynaryjnej.

„Ten wydział ma bardzo wiele obiektów zbudowanych za unijne dotacje i choć wydział, jako jedyny w kraju, ma akredytację europejską i studenci z zagranicy to wiedzieli i chcieli u nas studiować weterynarię, to nie mogliśmy ich przyjąć. Bo pobieranie od zagranicznych studentów pieniędzy już uchodziło za komercyjne wykorzystywanie obiektów” – powiedział PAP prof. Górecki.

Rektor UWM przyznał też, że wiele firm, np. z branży mleczarskiej, prosiło dotąd bezskutecznie uczelnię o wsparcie naukowe.

Kolarska-Bobińska zaznaczyła, że „w tym rozwiązaniu chodzi o harmonijną i dobrą współpracę uczelni z przedsiębiorstwami, bo bez tego nie będziemy w stanie budować pomostów”. „Skorzystają uczelnie i innowacyjne przedsiębiorstwa” – dodała minister.

Podczas briefingu w Olsztynie minister poinformowała też rektorów, że będą mogli sami naliczać stawki za kształcenie zagranicznych studentów (dotąd było to centralnie regulowane – PAP).

„To czesne nie będzie pobierane z góry za całe studia, jak dotychczas, tylko będzie pobierane za semestr. To ułatwi tym studentom, którzy nie mogą od razu ponieść takich dużych kosztów w postaci opłaty za uczenie się” – argumentowała.

Od czwartku w Olsztynie na uniwersytecie trwa spotkanie rektorów polskich uniwersytetów, w dyskusjach uczestniczy też prezydium PAN.

Prof. Górecki powiedział PAP, że jednym z omawianych problemów była sytuacja wydziałów artystycznych, które nie są w ocenie rektorów, w należyty sposób objęte opieką ministerstwa kultury. „Tak samo uważamy, że powinna być zacieśniona współpraca z ministerstwem gospodarki” – dodał Górecki. Jak podkreślił dobrym przykładem jest to, jak studentami medycyny interesuje się resort zdrowia.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to największa publiczna uczenia w regionie. W ostatnich latach zbudowano tu nowe budynki i laboratoria o wartości 540 mln zł, z czego 300 mln stanowiło unijne wsparcie.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl

Fot: freeimages.com

1 0 329 07 lipca, 2015 Ciekawostki, News 7 lipca, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.