Z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się Polacy

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Reklama

Pogoda

Nasze społeczności

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
Z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się Polacy
Posted by

Z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się Polacy

Czy Narodowy Program Zdrowia wyląduje w koszu?

 

Utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów (41%), nadwaga i otyłość (36%) oraz choroby przewlekłe (35%) – to największe problemy zdrowotne, z którymi borykają się Polacy. Zmniejszyć je może Ustawa o zdrowiu publicznym. Niestety, jej projekt nie został jeszcze przez Sejm przyjęty. Jeśli nie stanie się to przed końcem kadencji, trafi do kosza.

Ustawa o zdrowiu publicznym, ściśle związana z Narodowym Programem Zdrowia, miała być przełomem, jeśli chodzi o polski system opieki zdrowotnej. „W ustawie kluczową rolę odgrywa profilaktyka” – mówi serwisowi infoWire.pl Maria Libura z Uczelni Łazarskiego. Założono między innymi walkę z otyłością i nadwagą, zmniejszenie liczby osób uzależnionych oraz zwiększenie aktywności fizycznej Polaków.

Przeprowadzone konsultacje społeczne pokazały, że chcemy zmian w systemie opieki zdrowotnej. Bolączką jest dla nas ograniczony dostęp do usług medycznych z uwagi na długość czasu oczekiwania na wizytę (95%). Słabo oceniamy też badania profilaktyczne dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) – w ciągu ostatnich pięciu lat nie skorzystało z nich aż 60% respondentów.

„Jednoznacznie opowiadamy się za tym, aby koszty leczenia poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców były pokrywane z polis sprawców. 71% uważa, że producenci niezdrowej żywności powinni płacić podatek na fundusz walki z otyłością” – informuje Ewa Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci. 82% z nas chciałoby poza tym wprowadzenia przez NFZ porad dietetycznych.

Zdrowie mamy tylko jedno i przywiązujemy do tego coraz większą wagę. Niestety, na naprawę systemu opieki zdrowotnej być może przyjdzie nam jeszcze poczekać długo – posłowie do tej pory nie przyjęli Ustawy o zdrowiu publicznym.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: freeimages.com

2 0 546 03 sierpnia, 2016 News, Prawo, Zdrowie 3 sierpnia, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Video

obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaFinlandia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.