Legalizacja i apostille
Podstawa prawna:
– art. 21 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 215 poz. 1823, z późn. zm.);
– Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzona w Hadze dnia 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 112, poz. 938)
Rzeczpospolita Polska i Republika Finlandii są stronami Konwencji znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzonej w Hadze dnia 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Oznacza to, że dokumenty urzędowe sporządzone przez władze jednej ze Stron nie wymagają legalizacji dokonywanej przez konsula. Legalizacja ta została zastąpiona przez tzw. klauzulę apostille dołączaną do dokumentu przez właściwe władze państwa wystawiającego dokument.
Dokumenty urzędowe sporządzone w Finlandii – w przypadku przedstawiania ich władzom polskim – powinny zostać zaopatrzone w tzw. klauzulę apostille. Do nadawania klauzuli apostille na dokumentach sporządzonych w Finlandii upoważnieni są notariusze w urzędach local register offices (Maistraatti), które mają swoje siedziby w prawie każdym mieście w Finlandii (http://www.maistraatti.fi/en/List-of-local-register-offices).
Dokumenty urzędowe sporządzone w Polsce – w przypadku przedstawienia ich władzom innego państwa – wskazane jest zaopatrzyć, stosownie do wymogów przyjętych przez właściwe władze Finlandii – w klauzulę apostille wydaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bliższe informacje na ten temat można uzyskać na stronach internetowych MSZ: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/apostille/.
Ambasada RP w Helsinkach nie zaopatruje dokumentów w apostille ani nie pośredniczy w uzyskiwaniu apostille z Polski. Uzyskanie apostille wydanej przez MSZ możliwe jest w drodze korespondencyjnej lub za pośrednictwem innej osoby (nie jest wymagane dodatkowe upoważnienie).
Źródło: materiały pochodzą ze strony finlandia.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com