Śladami polskiej obecności w Finlandii podczas II wojny światowej
W dniach 6-7 lipca przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili miejsca związane z pobytem Polaków w Finlandii w okresie II wojny światowej – Ruukki i Taivalkoski (w prowincji Oulu).
W okolicach Taivalkoski przebiegać miała kolej wąskotorowa z Kuusamo do Hyrynsälmi, budowana z myślą o zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia na froncie północnym. Do jej budowy zostało zmuszonych w latach 1943–44 ok. 400 Polaków – robotników deportowanych z ziem polskich. Nie jest znana liczba osób, które zginęły lub zmarły w trakcie pobytu i niewolniczej pracy w trudnych warunkach klimatycznych. W miejscowości Ruukki w okresie drugiej wojny światowej znajdował się obóz, do którego trafiło kilkudziesięciu polskich żołnierzy zmuszonych do ewakuacji z krajów bałtyckich po zajęciu ich przez Związek Radziecki w 1940 r. Polacy przebywali w Ruukki przez rok i w tym czasie cieszyli się dość dużą swobodą oraz życzliwym nastawieniem władz fińskich i mieszkańców miasteczka. W organizacji i utrzymaniu obozu pomagało Poselstwo RP w Helsinkach na czele z posłem Henrykiem Sokolnickim.
Przedstawiciele Ambasady RP spotkali się z władzami gminnymi obu miejscowości, jak również z ekspertami zajmującymi się historią kolejki Hyrynsalmi-Kuusamo i reprezentantami lokalnych stowarzyszeń upamiętniających pamięć o wydarzeniach wojennych. Odwiedzono także miejsca związane z obecnością Polaków: szkołę, stary dworzec i budynki hal produkcyjnych w Ruukki, jak również stacje i inne zidentyfikowane miejsca przy trasie kolei lapońskiej: Isokumpu, Harajoki/Inkee i Sievi. Celem pobytu delegacji było ustalenie charakteru i formy upamiętnienia obecności polskiej w tym rejonie planowanego na jesień bieżącego roku.
Źródło: finlandia.msz.gov.pl
Fot: finlandia.msz.gov.pl