Wystawa ABC
EUNIC (European Union National Institutes for Culture) Finland prezentuje wystawę pierwszego szkolnego podręcznika krajów Unii Europejskiej w bibliotece na Rikhardinkatu 3 w Helsinkach w dniach 10.04.-10.05.br. Zapraszamy na wystawę!
Od 1 września 2014 r. obowiązuje w Polsce Ustawa sześciolatkowa. Ustawa, zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty podpisaną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, zawiera regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci w wieku sześciu lat w obowiązującym w Polsce systemie edukacji stopnia podstawowego. Zgodnie z nią obowiązkiem szkolnym zostały objęte dzieci z klas 1-3, a więc będące w wieku 6-9 lat. Na tym etapie edukacji zajęcia prowadzone są głównie przez jednego nauczyciela, który pełni również funkcję wychowawcy. W nauczaniu początkowym nauczyciele nie wystawiają ocen cyfrowych, a lekcje nie dzielą się na przedmioty, lecz prowadzone jest tzw. nauczanie zintegrowane. Na świadectwie uczniowie zamiast ocen cyfrowych otrzymują słowny opis m. in. swoich postępów, aktywności, zachowania i zaangażowania. Na koniec trzeciej klasy piszą test sprawdzający wiedzę zdobytą w ciągu trzech lat.
W roku szkolnym 2014-2015 edukację szkolną rozpoczęły wszystkie sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku.
Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało dla nich podręcznik, który składa się z czterech części. „Nasz elementarz” nie jest książką wyprodukowaną jedynie w wersji standardowej, lecz jest także przystosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Polecenia, pytania i inspiracje zawarte w podręczniku skonstruowane są w taki sposób, by inspirować różnorodne formy aktywności uczniów, pozwalają na uczenie się współpracy – w parach, w grupach, uczą również samodzielnego i kreatywnego myślenia. „Nasz Elementarz” zawiera tematy dotyczące szkoły i klasy, bezpieczeństwa na drodze, zachowania podczas gier i zabaw zespołowych. Dzieci podejmują też takie zagadnienia jak rodzina, dom czy zachowanie podczas choroby, uczą się postaw proekologicznych, ukazują klasę jako społeczność, w której jest miejsce dla rówieśników z niepełnosprawnością fizyczną i cudzoziemców. Podręcznik ten zawiera wiele kolorowych ilustracji oraz ciekawych tekstów literackich, które pobudzają wyobraźnię najmłodszych uczniów, a przede wszystkim zachęcają do wyrażania swoich opinii. Treści zawarte w elementarzu stwarzają uczniom okazję do działania . Podręcznik ułatwia indywidualizację procesu nauczania. Obejmuje on edukację polonistyczną, matematyczną, przyrodniczą i społeczną, a także elementy edukacji artystycznej. Ćwiczenia dla uczniów w formie kart pracy i albumów liter są ściśle skorelowane z podręcznikiem. Polecenia są sformułowane prosto i zwięźle, co pogłębia samodzielność uczniów w czasie pracy.
Podręcznik „Nasz elementarz” przygotowany przez MEN jest bezpłatny. Co więcej szkoły mogą występować także o dotacje (75 złotych na jednego ucznia). MEN przed wydaniem podręcznika poddał go niezwykle szeroko opinii publicznej. Każdą część podręcznika można było obejrzeć na stronach resortu i aż 60 tys. osób wzięło udział w dyskusji dot. głównie strony merytorycznej elementarza. „Nasz Elementarz” można pobrać w wersji PDF na stronie Ministerstwa Edukacji. Ministerstwo zaplanowało, że w przyszłości dostarczone będą darmowe podręczniki dla uczniów kolejnych klas.
Ponadto Ambasada RP w Helsinkach prezentuje cztery podręczniki przeznaczone do kształcenia ogólnego dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. Obecnie podręczniki te mogą być wykorzystywane w szkole wyłącznie jako książki pomocnicze, wspomagające nauczanie:
– języka kaszubskiego – elementarz języka regionalnego, który był dopuszczony do użytku szkolnego do dotychczasowej podstawy programowej (2000 rok),
– języka litewskiego w klasie I, cz. 1 i 2, język mniejszości narodowej zgodny z obowiązującą podstawą programową;
– języka białoruskiego w klasie II, język mniejszości narodowej zgodny z obowiązującą podstawą programową (w I klasie SP nie są stosowane podręczniki do języka białoruskiego).
INVITATION
ABC in Europe, exhibition at Rikhardinkatu library
How do children learn to read in other European countries? What are their ABC-books like?
This exhibition invites you to explore not only schoolbooks from other European countries
but also to learn interesting facts about how schoolchildren in different countries learn to
read.
EUNIC (European Union National Institutes for Culture) Finland invites you to the opening of
the exhibition in Rikhardinkatu library on Friday, 10th of April, at 14.00.
If you can’t make it to the opening, don’t worry! You’ll have time to visit the exhibition until
the 10th of May. The exhibition is located on the 2nd floor of the library and open to the
public (opening times of the Rikhardinkatu library apply).
KUTSU
ABC Euroopassa –näyttely Rikhardinkadun kirjastossa
Miten lapset oppivat lukemaan muualla Euroopassa ja minkälaisia ovat heidän aapisensa?
Näyttelyssä pääset tutustumaan aapisiin ja lukukirjoihin eri puolilta Eurooppaa, ja lisäksi tarjolla
on mielenkiintoista tietoa lasten lukemaan oppimisesta eri maissa.
EUNIC (Euroopan Unionin kansallisten kulttuuri-instituuttien verkosto) Finland kutsuu sinut
näyttelyn avajaisiin Rikhardinkadun kirjastoon perjantaina 10. huhtikuuta klo 14.
Ei huolta, vaikket pääsisi paikalle avajaisiin! Näyttely on esillä 10. toukokuuta saakka kirjaston
toisessa kerroksessa kirjaston aukioloaikoina, ja siihen on vapaa pääsy.
INBJUDAN
ABC i Europa –utställning på Rikhardsgatans bibliotek
Hur lär sig barnen att läsa i de andra europeiska länderna? Hur ser deras ABC-böcker ut?
Med den här utställningen tar vi er med på en resa om skolböcker och hur barn lär sig läsa i
Europeiska länder.
EUNIC (European Union National Institutes for Culture) Finland vill bjuda in er till vernissagen
10.4 kl.14 på Rikhardsgatans bibliotek.
Om vernissagen inte lyckas för dig är du välkommen att bekanta dig med utställningen fram till
10.5 i andra våningen på Rikhardsgatans bibliotek under öppethållningstider.
Źródło: materiały pochodzą ze strony finland.msz.gov.pl
Fot: finland.msz.gov.pl