Ten sam numer komórkowy, ale inny operator Operatorzy komórkowi będą korzystać z jednej platformy przy przenoszeniu numerów konsumentów. Corocznie na taki krok decyduje się ok. 1,2 mln abonentów. Dzięki przeniesieniu obsługi wniosków o przeniesienie numeru do nowego scyfryzowanego środowiska PLI CBD (Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych) proces ten ma być bardziej przejrzysty. W październiku…
Kategoria: Ciekawostki

Około 40 procent Polaków posiada sprzęty, które mogą działać w systemie Internetu Rzeczy
Polacy i Amerykanie chcą używać Internetu Rzeczy Jeśli przewidywania badaczy okażą się prawdziwe, to już około roku 2020 część z nas będzie mogła odpowiedzieć sobie na pytanie „Czy na pewno zamknąłem drzwi od domu?” Dzięki specjalnej aplikacji w ciągu kilku sekund. Około 60% Amerykanów twierdzi, że byłoby „fajnie” posiadać aplikację, która pozwala kontrolować zamki…

Według 66% Polaków jesteśmy narodem innowacyjnym
Nie zabijaj kreatywności dziecka – w przyszłości pomoże mu znaleźć pracę Według 66% Polaków jesteśmy narodem innowacyjnym. Innowacyjność jest cenna – 81% z nas twierdzi, że nowatorskie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić czas, 75% uważa zaś, że zwiększają komfort życia. 45% Polaków jako główną cechę osób innowacyjnych wskazuje kreatywność. Jak rozwijać ją u dzieci? „Kreatywnością nazwałabym łatwość…

Polacy odnoszą sukcesy wykorzystując portale społecznościowe
Jak portale społecznościowe pomagają odnieść sukces? Nie wystarczy już tylko sama reklama, żeby firma odniosła sukces. Biznes rozwija się także na portalach społecznościowych. Prowadzoną kampanię warto jednak przemyśleć i zaplanować. – Marketerzy prowadzący działania na Facebooku zawsze zaczynają od jasno określonego celu biznesowego, który chcą realizować. Mogą to być cele związane z brandem, zwiększaniem sprzedaży,…

Na co warto zwrócić uwagę szukając w banku pieniędzy na wakacje
Pożyczka na wakacje jest tańsza? Dla osób planujących wakacje i nie mających na nie pieniędzy jest teraz dobry okres. Niskie stopy procentowe spowodowały, że pożyczanie pieniędzy na wypoczynek jest tańsze, niż jeszcze rok temu. Maksymalne oprocentowanie dla kredytów wynosi 10 proc. Natomiast samo oprocentowanie to nie wszystko. Na co warto zwrócić uwagę szukając w banku…

Czy Polki i Polacy mogą się przyjaźnić
Przyjaźń damsko-męska istnieje? Przyjaźń dwóch kobiet czy dwóch mężczyzn wydaje się być czymś zupełnie naturalnym i nie wzbudza tylu kontrowersji co przyjaźń między kobietą i mężczyzną. Zdania na temat istnienia przyjaźni między kobietą a mężczyzną są podzielone, jedni uważają, że taka relacja może istnieć, drudzy wręcz przeciwnie. – Przyjaźń damsko-męska istnieje i tak naprawdę czasami…

Czy Polacy chcą czipować swoje zwierzęta
Zwierzęta z czipem W Polsce jest nawet 300 tys. bezdomnych psów. Wiele z nich zostało porzuconych przez swoich właścicieli. Aby do takich sytuacji nie dochodziło, planuje się wprowadzenie wymogu czipowania czworonogów i zapisywania danych zwierząt oraz ich właścicieli w centralnym rejestrze. Prace nad nowelą do Ustawy o ochronie zwierząt, mającą ten obowiązek nałożyć, trwają od…

Jaki jest sekret zdrowego starzenia się
Seniorzy poznali sekret zdrowego starzenia się Sześćdziesięciolatkowie wchodzą w najszczęśliwszy okres swojego życia, ale o to szczęście trzeba zadbać. Jak się aktywnie i dobrze starzeć? Tajemnicę zdradził prof. Shlomo Noy, specjalista w zakresie geriatrii i współzałożyciel powstającego we Wrocławiu Angel Care Centrum Seniora, który przyjechał do Polski z wykładem na temat największego wyzwania współczesnych seniorów….

Nanomaji to fiński filtr, który zawiera nanomateriał
„Nanomaji” rozwiązuje problemy związane z ochroną środowiska Nanomaji zawiera nanomateriał zamiast membrany „Nanomaji” to specjalny filtr, który zamiast membrany zawiera nanomateriał. Produkt ten powstał jako rezultat projektu prowadzonego przez Uniwersytet Aalto we współpracy z fińską firmą Ahlstrom, która dostarczyła potrzebne materiały i objęła swoim patronatem 11 studentów pracujących nad tym projektem. W skład grupy…

Współpraca z Polonią i Polakami za granicą – wpłynęło prawie 500 ofert
Rekordowe zainteresowanie konkursem MSZ na projekty polonijne Na zakończony 3 grudnia nabór ofert w konkursie dotacyjnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” wpłynęło prawie 500 ofert. Koncepcja konkursu opiera się na założeniach Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w latach 2015-2020. W ramach tegorocznego…
Kuchnia fińska dla Świętego Mikołaja
Co je Święty Mikołaj? Kilka inspiracji rodem z dalekiej Laponii Z produkcji filmowych możemy się dowiedzieć, że wszystkie dzieci w noc, gdy mają otrzymać prezenty, zostawiają hojnemu staruszkowi mleko i ciasteczka. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co on sam może jeść na co dzień? Od dziecinnych lat w swojej wyobraźni rysujemy sobie postać pucułowatego…
Dismantling borders in the Baltic region – seminarium
Seminarium poświęcone polskim doświadczeniom z funkcjonowania małego ruchu granicznego W dniu 1 grudnia br. odbyło się przygotowane przez Ambasadę RP w Helsinkach we współpracy z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Helsińskiego seminarium Dismantling borders in the Baltic region: Polish experiences with the local border traffic (LBT) agreements. Seminarium zostało zorganizowane w ramach aktywności Ambasady RP związanej…
Przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili najstarszą bibliotekę publiczną w Finlandii
Ciekawe polonica w bibliotece w Porvoo W dn. 26 listopada br. przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili najstarszą bibliotekę publiczną w Finlandii – Bibliotekę Gimnazjalną w Porvoo. Biblioteka Gimnazjalna w Porvoo została założona w 1728 r. Jej księgozbiór, obejmujący ok. 30 tys. pozycji (przede wszystkim osiemnasto- i dziewiętnastowiecznych), składa się głównie z donacji. Większość prac zgromadzonych…
Obiekty kwaterunkowe dla cudzoziemców
Potencjalne obiekty kwaterunkowe dla cudzoziemców Obecnie wykaz potencjalnych obiektów jest na bieżąco aktualizowany, a oferty analizowane, w związku z czym nie ma możliwości wskazania lokalizacji nowych ośrodków dla cudzoziemców. W celu weryfikacji możliwości kwaterunkowych przedstawiciele Urzędu do Spraw Cudzoziemców dokonują wstępnych oględzin (wizytacji) zgłoszonych obiektów, które mają charakter całkowicie niewiążący. Wizytacje stanowią rutynowe działania….

Polacy coraz chętniej korzystają z urządzeń mobilnych
Polacy doganiają europejską czołówkę – wnioski z najnowszego raportu Ericsson ConsumerLab – Dwukrotny wzrost użycia smartfonów w Polsce w porównaniu do roku 2013 – 6 na 10 ankietowanych korzysta z tabletów przynajmniej raz w tygodniu – Polacy doganiają kraje Europy Zachodniej pod względem korzystania z usług dostępnych na urządzeniach mobilnych Jak wynika z najnowszego…

Towarzystwo Finlandia-Polska w Porvoo – obchody jubileuszu działalności
Uroczyste obchody jubileuszu działalności Towarzystwa Finlandia-Polska w Porvoo W bieżącym roku oddział Związku Towarzystw Finlandia-Polska w mieście Porvoo obchodzi czterdziestolecie swojej działalności. W związku z jubileuszem przedstawiciele wszystkich Oddziałów Związku Towarzystw Finlandia-Polska reprezentowanych w Finlandii zebrali się w dniu 17 października br. w Porvoo na dorocznym posiedzeniu Zarządu Związku. Licznie zgromadzeni działacze i sympatycy…

Fińska estetyka w nowym Airbusie A350
Komfort pasażerów i wyjątkowa fińska estetyka w nowym Airbusie A350 XWB Finnaira (Warszawa 7.10.2015) Finnair pragnie zaoferować pasażerom możliwość obcowania z wyjątkową estetyką i obsługę pokładową najwyższej jakości. Dzięki Nowemu Airbusowi A350 XWB, który w tym miesiącu wchodzi do eksploatacji, wizja Finnaira może się w pełni zrealizować. “Chcielibyśmy dać naszym klientom, to co najlepsze…
Piknik Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach w Luukki (Espoo)
Piknik polonijny w Luukki W niedzielę 13 września br. odbył się piknik Zjednoczenia Polskiego w Helsinkach w Luukki (Espoo) Na pikniku, tradycyjnie odbywającym się w drugą niedzielę września, nie zabrakło polskich specjałów kulinarnych. Uczestnicy spotkania mieli też okazję spróbować swych sił w grze w fińskie kręgle – mölkky. W pikniku uczestniczyli także zaproszeni przez…
Ponad 75% Polaków zabierze ze sobą na urlop przynajmniej jedno urządzenie elektroniczne
Wakacje ze smartfonem w ręku Wybierając się na wakacje pakujemy nie tylko krem czy ręcznik plażowy. Z badań przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych wynika, że ponad 75% naszych rodaków zabierze ze sobą na urlop przynajmniej jedno urządzenie elektroniczne. Telefon komórkowy (95%), aparat fotograficzny (76%) i laptop (33%) to najpopularniejsi towarzysze letnich podróży. Kamera video,…
Modernizacja placówki Straży Granicznej – fundusze norweskie
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG Projekt: Obszar Schengen Modernizacja placówki Straży Granicznej Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania odcinek granicy państwowej o długości ponad 467 km, obejmując strefą swego działania województwo lubelskie. Funkcjonariusze oddziału strzegą części granicy z Białorusią i z Ukrainą. Zdecydowaną większość ochranianego odcinka stanowi rzeka Bug. Oddział…
Henryk Sokolnicki – przedstawiciel dyplomatyczny w Finlandii
Z wizytą u rodziny Henryka Sokolnickiego 20 lipca br. przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili rodzinę Henryka Sokolnickiego – wybitnego dyplomaty II RP i ostatniego jej przedstawiciela dyplomatycznego w Finlandii. Henryk Sokolnicki (1891–1981) był dyplomatą pracującym w służbie zagranicznej II Rzeczypospolitej. Swoją misję pełnił m. in. na placówkach w Belgii, Norwegii, Finlandii oraz – dwukrotnie – w…
Miejsca związane z pobytem Polaków w Finlandii w okresie II wojny światowej
Śladami polskiej obecności w Finlandii podczas II wojny światowej W dniach 6-7 lipca przedstawiciele Ambasady RP odwiedzili miejsca związane z pobytem Polaków w Finlandii w okresie II wojny światowej – Ruukki i Taivalkoski (w prowincji Oulu). W okolicach Taivalkoski przebiegać miała kolej wąskotorowa z Kuusamo do Hyrynsälmi, budowana z myślą o zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia na…
Ubezpieczenie dla singla
Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 7 mln osób w wieku od 25 do 40 lat prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe. Do 2030 r. ich liczba ma jeszcze wzrosnąć o 2 miliony. Z danych GUS wynika, że jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią już 26 procent wszystkich domostw w Polsce. Statystycznie singiel to osoba z dużego…

Zrealizowane projekty z funduszy norweskich – badania naukowe
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG. Badania naukowe – Ochrona bioróżnorodności Czerwonego Bagna – reliktu wielkich torfowisk wysokich Europy Środkowej Celem Projektu jest rozpoznanie związków ekologicznych Czerwonego Bagna, bezpośrednio wpływających na bioróżnorodność torfowisk wysokich i przejściowych. Czerwone Bagno, obszar ochrony ścisłej znajdujący się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, to jedno…
Udostępnianie sal i laboratoriów zbudowanych za unijne fundusze
Zbudiwane za unijne fundusze sale i laboratoria udostępniane Wyższe uczelnie w najbliższym czasie będą mogły częściowo udostępniać zbudowane za unijne fundusze sale i laboratoria firmom, czy organizacjom pozarządowym – poinformowała w piątek w Olsztynie minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. Prof. Kolarska-Bobińska poinformowała, że komisja Europejska wydała już zgodę na częściowe udostępnianie infrastruktury…
Polacy analizują idealny atak siatkarki
Idealny atak siatkarski da się dokładnie zbadać Idealny atak siatkarski jest skuteczny i bezpieczny dla zawodnika, ale niełatwo go przeprowadzić. Naukowcy z Politechniki Śląskiej dzięki nowoczesnym narzędziom potrafią w nim wskazać najdrobniejsze błędy i przewidzieć, komu grozi kontuzja. W ramach projektu badawczego naukowcy z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej przeanalizowali model ataku siatkarskiego u ponad…
Wakacje w Finlandii z Odyseuszem
Podróżuj bezpieczniej z „Odyseuszem” Planujesz wakacje w Finlandii? Poświęć chwilę i zarejestruj się w serwisie odyseusz.msz.gov.pl prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Te kilka minut może uratować twoje życie. Dzięki serwisowi „Odyseusz” (odyseusz.msz.gov.pl) w razie niebezpiecznych sytuacji można w prosty sposób zlokalizować Polaków w każdym zakątku świata. Rejestracja w serwisie trwa kilka minut i jest…
Czy Polacy biorą pożyczki z głową
Pożyczki w Polsce są brane z głową Duża część polskich pożyczkobiorców spodziewa się poprawy swojej sytuacji finansowej. Na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej wypadamy pod tym względem dobrze. Pożyczkobiorcy są na ogół zadowoleni ze standardów życia, chętnie wydają pieniądze i mają je pod kontrolą. Pożyczkobiorcy patrzą w przyszłość optymistycznie. 51% badanych przez GfK na…
Forum Regionu Morza Bałtyckiego w Turku
VIII Forum Regionu Morza Bałtyckiego w Turku Uczestniczyliśmy 4 czerwca 2015 r. w Turku w zorganizowanym już po raz ósmy przez Centrum Balticum Forum Regionu Morza Bałtyckiego (BSRF). W tym roku w obradach prowadzonych w 3 grupach próbowano odpowiedzieć na pytanie „Co dla regionu Morza Bałtyckiego oznacza zimny pokój między UE a Rosją?” Na…
Imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu w Polsce
Raport Bankier.pl: Czy Polskę zaleją muzułmańscy imigranci? Decyzja o przyjęciu przez Polskę imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu podzieliła opinię publiczną. Dla jednych jest to niepotrzebny wydatek, który może doprowadzić do poważnych konfliktów na tle kulturowym. Dla innych – moralny obowiązek wobec osób, których życie jest zagrożone. W dzisiejszym raporcie Bankier.pl odpowiemy na pytania…
Polacy odkryli kolejne trzy planety
Astronomowie z Torunia odkryli kolejne trzy planety Zespół naukowców kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK w Toruniu oraz prof. Aleksandra Wolszczana z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii (USA) odkrył kolejne trzy pozasłoneczne układy planetarne. Łącznie grupa odkryła już 20 planet. Obserwacje prowadzono w ramach pensylwańsko-toruńskiego projektu poszukiwań planet pozasłonecznych (PTPS). Badacze wykorzystują w swoich…
SOS Wioskom Dziecięcym – Polka Ambasadorką
Dominika Kulczyk Ambasadorką SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce Dominika Kulczyk przyjęła funkcję Ambasadorki SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce, ogłosiła w sobotę Barbara Rajkowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia. Prowadzona przez Ambasadorkę SOS, Kulczyk Foundation już od dawna pomaga SOS Wioskom Dziecięcym. W 2014 roku, przekazała organizacji 300 tysięcy złotych na remont dachów w najstarszej SOS Wiosce…
BikeMic – Polacy coraz bardziej bezpieczni na rowerach
BikeMic, czyli bezpieczny rowerzysta ze słuchawkami na uszach Bezpieczna jazda na rowerze zatłoczoną ulicą z ulubioną muzyką płynąca ze słuchawek? Takie rozwiązanie umożliwi BikeMic, czyli niewielkie urządzenie, którego twórcy rozpoczęli właśnie kampanię crowdfundingową. Z zebranych pieniędzy chcą uruchomić jego masową produkcję. BikeMic to urządzenie z mikrofonem stereo podłączane pomiędzy słuchawki, a odtwarzacz muzyki. „Za…

Pobyt Tadeusza Kościuszki w Turku
Upamiętniliśmy pobyt Tadeusza Kościuszki w Turku W słoneczną sobotę 23 maja miała miejsce ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pobytowi Tadeusza Kościuszki w Turku w 1797 roku. Tadeusz Kościuszko zatrzymał się w Turku w styczniu 1797 r., kiedy po zwolnieniu przez cara Pawła I udawał się przez dzisiejszą Finlandię i Szwecję do Stanów Zjednoczonych….
Jaki prezent kupić mamie polce
Mamy zdrowie. Jaki prezent wybrać dla mamy w dniu jej święta? Kwiaty, perfumy, eleganckie kolczyki? Wprawdzie nie są zbyt oryginalne, ale przecież takie upominki zawsze sprawiają kobietom przyjemność. Ale może dla Mamy milszy będzie czas spędzony z synem czy córką? Wspólne wyjście do kawiarni, na kolację czy do teatru to w dzisiejszym zabieganym świecie…
Odeszła Grażyna Jakubczyk-Hoviseppä
Odeszła Grażyna Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszej koleżanki Grażyny. Grażyna Jakubczyk-Hoviseppä była długoletnim pracownikiem Ambasady RP w Helsinkach, doskonałą tłumaczką z języka fińskiego oraz ekspertem ds. mediów, której opracowania nie miały sobie równych. Spędziła z nami wiele lat, będąc świadkiem przyjazdów i wyjazdów kolejnych dyplomatów. Trwała na stanowisku stając…
Czy Polacy muszą uważać na kradzieże prezentów komunijnych
Prezent komunijny – dla dziecka wielka radość, dla złodzieja łatwy łup Zakup prezentu komunijnego to nie lada wyzwanie, również dla portfela. O ile do niedawna popularnością cieszyły się zegarki czy rowery, o tyle obecnie modny staje się sprzęt elektroniczny. Przy okazji wręczania drogocennego upominku warto przypomnieć dziecku o kilku zasadach bezpieczeństwa. „Koszt prezentu komunijnego…
Jaką rolę odegrali Skandynawowie w powstaniu państw słowiańskich
Ruś Wikingów – książka dla archeologów, historyków i politologów „Odkrycia archeologiczne, które potwierdzają świadectwa źródeł pisanych o Skandynawach-Rusach, stanowią obecnie najmocniejszy argument za fizyczną obecnością dużej ilości Normanów żyjących wśród wszystkich ludów Europy Wschodniej, i wszelkie próby zanegowania tego nie mogą być brane na poważnie” – mówi prof. Władysław Duczko, autor książki „Ruś Wikingów. Historia…
100 płatnych staży dla Polaków
100 płatnych staży u najlepszych pracodawców Program Kariera to płatne staże w znanych firmach dla studentów i absolwentów poniżej 30 roku życia. Aby aplikować wystarczy wejść na stronę www.programkariera.pl, wybrać interesującą praktykę i rozwiązać zadanie problemowe związane z wybraną branżą. Zgłoszenia można nadsyłać do 6 maja 2015. Po odbyciu stażu dołącza się do elitarnego…
Wybory Prezydenta RP w Finlandii
Wybory Prezydenta RP. Ruszył system elektronicznej rejestracji wyborców za granicą. W dniu 10 maja 2015 odbędą się wybory Prezydenta RP. Obywatele polscy, którzy chcą oddać swój głos w wyborach prezydenckich w jednym z obwodów wyborczych poza granicami kraju, mogą już rejestrować się poprzez internetowy portal ewybory.msz.gov.pl. Podstawa prawna: – ustawa z dn. 5 stycznia…
Czy Polacy dbają o seniorów i niepełnosprawnych
Studenckie pomysły na wygodne mieszkania seniorów i niepełnosprawnych Studenci Wydziału Architektury przygotowali projekty adaptacji mieszkań dla seniorów i osób z niepełnosprawnością. Będzie można je przeanalizować w trakcie spotkania podsumowującego warsztaty partycypacyjne pod hasłem „Projektowanie Uniwersalne – jak żyć razem nie obok siebie”, które zaplanowano na 18 kwietnia br. Zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności w…
Polacy opracowali innowacyjny rękaw przeciwpowodziowy
Polscy specjaliści opracowali innowacyjny rękaw przeciwpowodziowy Innowacyjny rękaw przeciwpowodziowy, który może zastąpić worki z piaskiem do podwyższenia wałów czy ochrony budynków przed zalaniem opracowało konsorcjum polskich firm i instytutów badawczych. Wkrótce zestaw rękawów ma trafić do jednej z jednostek straży pożarnej na Mazowszu. Według autorów projektu użycie rękawów pozwoli znacznie przyspieszyć podwyższanie wałów przy…
Polacy robią własne Wielkanocne ozdoby
Wielkanocne ozdoby – kupić czy wykonać ręcznie? Dawniej każdy wiedział, jak wykonać ozdoby na Wielkanoc. Dziś kwiaty z krepiny czy pająki z bibuły i słomy to rzadkość. Czym zatem ozdabiamy domy na święta i czy choć w niewielkim stopniu kultywujemy dawne tradycje rękodzielnicze? Przystrojenie domu na wiosenne święta to zadanie wymagające czasu. Nic dziwnego,…