Bezpieczna Finlandia, tak jak wszystkie kraje skandynawskie Bezpieczna Finlandia – Bezpieczeństwo w Finlandii jest zagrożone. Aktualnie obowiązuje drugi poziom zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że prawdopodobieństwo ataku – zdaniem władz lokalnych – wzrasta. Nastąpiło więc zwiększenie środków ochrony bezpieczeństwa. W miejscach publicznych częściej pojawia się policja w Finlandii. Obecnie zaleca się zachować ostrożność. Warto śledzić komunikaty i przestrzegać zaleceń wydawanych przez odpowiednie organy. Przestępczość…
Kategoria: Prawo

Samochód w Finlandii
Samochód w Finlandii: parkowanie, mandaty, paliwo Samochód w Finlandii. Parkowanie w Finlandii bardzo dobrze jest zorganizowane. Bezpłatne parkingi w miastach wykorzystują zazwyczaj zegar parkingowy, na którym ustawia się godzinę przyjazdu. Dokładność wynosi do pół godziny naprzód. O tym, że istnieje taki obowiązek oraz o maksymalnym czasie parkowania w danym miejscu informują tablice, znajdujące się pod znakami. Tablice…

Pobyt w Finlandii
Pobyt w Finlandii związany jest z kilkoma ważnymi rzeczami Polacy jako mieszkańcy Unii Europejskiej nie potrzebują pozwolenia na pobyt. Oficjalnie mogą tu spędzić 3 miesiące bez żadnych dodatkowych formalności. Muszą jedynie posiadać paszport lub dowód osobisty. Jeśli zamierzasz przebywać w kraju dłużej niż trzy miesiące, musisz skontaktować się z Biurem Służb Migracyjnych i się zarejestrować. Podczas…

Podjęcie pracy w Finlandii
Podjęcie pracy w Finlandii jest prostsze niż nam się wydaje Obywatele z Polski mogą pracować w Finlandii bez dodatkowego zezwolenia. Po znalezieniu i rozpoczęciu pracy należy zarejestrować się w biurze służby migracyjnej w miejscu zamieszkania oraz w lokalnym urzędzie skarbowym. Prawo pracy w Finlandii reguluje warunki, w jakich świadczenie pracy zarobkowej może się odbywać. Więcej informacji na temat podstawowych standardów pracy można znaleźć na stronie inspekcji pracy: tyosuojelu.fi/web/en/employmentrelationship Pracownik…

Kierowca w Finlandii
Kierowca w Finlandii – podstawowe informacje Polskie prawo jazdy w Finlandii obowiązuje tylko podczas tymczasowego pobytu. Osoby, które na stałe przebywają w Finlandii, powinni je wymienić na Fińskie. W najbliższym komisariacie policji można złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy. Należy dostarczyć aktualne prawo jazdy, 2 fotografie. Zdarza się, że niezbędne jest także oświadczenie lekarskie. Wniosek można złożyć…

Przepisy ruchu drogowego w Finlandii
Przepisy ruchu drogowego w Finlandii są dosyć restrykcyjne W Finlandii nie jest obowiązkowe międzynarodowe prawo jazdy. W trakcie pobytu dłuższego niż pobyt turystyczny(3 miesiące) polscy obywatele mogą wymienić prawo jazdy w miejscowej policji. Wymiana polskiego prawa jazdy na fińskie. Do przepisów ruchu drogowego w Finlandii należą: – światła mijania powinny być włączone przez cały rok….
Z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się Polacy
Czy Narodowy Program Zdrowia wyląduje w koszu? Utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów (41%), nadwaga i otyłość (36%) oraz choroby przewlekłe (35%) – to największe problemy zdrowotne, z którymi borykają się Polacy. Zmniejszyć je może Ustawa o zdrowiu publicznym. Niestety, jej projekt nie został jeszcze przez Sejm przyjęty. Jeśli nie stanie się to przed końcem…
Uproszczenie procedur związanych z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą
Rząd przyjął projekt ustawy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych Uproszczenie procedur związanych z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą i wprowadzenie w naszym kraju europejskiej legitymacji zawodowej zakłada projekt ustawy, przyjętej we wtorek przez rząd. Projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma dostosować polskie prawo do unijnej…
Ochrona dla cudzoziemców – zmiana polskich przepisów
Zmiana polskich przepisów prawnych o udzielaniu ochrony dla cudzoziemców Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi uchwalona przez Sejm 10 lipca 2015 roku ustawa została przesłana do Senatu, który ma 14 dni na zgłoszenie do niej ewentualnych poprawek. Ustawa zawiera zmiany m.in. w zakresie przepisów dotyczących relokacji i przesiedleń. Celem powyższych zmian było umożliwienie relokacji nie tylko…
Zaostrzenie kar dla polskich kierowców
Wchodzą w życie przepisy zaostrzające kary dla kierowców Od 18 maja przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym jest karane utratą prawa jazdy na trzy miesiące – to najważniejsza zmiana, którą wprowadza nowelizacja Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Na taki sam czas stracą uprawnienia osoby przewożące większą liczbę osób, niż…
Poświadczenie własnoręczności podpisu w Finlandii
Poświadczenie własnoręczności podpisu i inne czynności notarialne Na wizytę w celu poświadczenia własnoręczności podpisu lub dokonania innych czynności notarialnych należy się zarejestrować w systemie e-konsulat (https://www.e-konsulat.gov.pl) w kategorii „Sprawy prawne”. Podstawa prawna: – art. 19 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 215…
Apostille – poświadczanie dokumentów w Finlandii
Legalizacja i apostille Podstawa prawna: – art. 21 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 215 poz. 1823, z późn. zm.); – Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzona w Hadze dnia 5 października 1961 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr…
Cudzoziemiec prowadzący działalność gospodarczą – pobyt
Legalizacja pobytu w Polsce cudzoziemców w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej Wiza Cudzoziemiec, który prowadzi w Polsce działalność gospodarczą, może ubiegać się o wizę do Polski na podstawie prowadzenia działalności gospodarczej. Oprócz podstawowego zestawu dokumentów niezbędnego do uzyskania wizy, w konsulacie RP należy złożyć dokumenty, potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, na przykład, wpis…
Pobyt w ramach ruchu bezwizowego
Czy potrzebuję wizy? 1. Cudzoziemcy uprawnieni do pobytu w ramach ruchu bezwizowego Cudzoziemcy zwolnieni z obowiązku uzyskania wizy w przypadku podróży do strefy Schengen: 1) obywatele państw: Albania (zwolnienie z wymogu posiadania wiz odnosi się jedynie do posiadaczy paszportów biometrycznych) Andora Antigua i Barbuda Argentyna* Australia Barbados Bośnia i Hercegowina (zwolnienie z wymogu posiadania…

Pobyt w Finlandii – zezwolenia
Pobyt obywatela Unii Europejskiej w Polsce Pobyt w Finlandii zobowiązuje do przestrzegania kilku reguł. Jak nie trudno się zorientować, w przypadku pobytu w Polsce również istnieją zasady. Obywatel UE, obywatel Finlandii również, ma prawo pozwalające mu przebywać na terenie Rzeczpospolitej na czas do 3 miesięcy. W przypadku pobytu dłuższego, należy zameldować ten fakt w miejscu…
Dodatek rodzinny w Finlandii
Dodatek rodzinny w Finlandii przyznawany jest na każde dziecko urodzone w tym kraju niezależnie od tego kim mogliby być jego rodzice oraz przysługuje wszystkim rodzicom – małżeństwom, konkubinatom i osobom samotnie je wychowującym – z których przynajmniej jedno pracuje w tym kraju. Pamiętać należy, że prawo w Finlandii nie wymaga by dziecko mieszkało w czasie…
Co się dzieje gdy chorujemy w Finalndii
Czas choroby to nie jest niczyi ulubiony okres w życiu. Niestety, zdarza się. Polacy w Finlandii zapadają na różnego rodzaju choroby tak samo często jak ich miejscowi koledzy a nawet częściej gdyż przynajmniej początku nie są przyzwyczajeni aż do tak siarczystych mrozów jaki zdarzają się tam zimą. Bezpieczeństwo w Finlandii w przypadku choroby jest jednak…