Podjęcie pracy w Finlandii jest prostsze niż nam się wydaje
Obywatele z Polski mogą pracować w Finlandii bez dodatkowego zezwolenia. Po znalezieniu i rozpoczęciu pracy należy zarejestrować się w biurze służby migracyjnej w miejscu zamieszkania oraz w lokalnym urzędzie skarbowym.
Prawo pracy w Finlandii reguluje warunki, w jakich świadczenie pracy zarobkowej może się odbywać. Więcej informacji na temat podstawowych standardów pracy można znaleźć na stronie inspekcji pracy: tyosuojelu.fi/web/en/employmentrelationship
Pracownik w Finlandii może zawierać umowę z pracodawcą w formie pisemnej (papierowej lub elektronicznej) lub ustnie. Umowa nie została zawarta w formie pisemnej, pracodawca jest odpowiedzialny za przekazanie pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia. Co do zasady jednak zachęcamy do zawierania umów w formie pisemnej. Umowa o pracę w Finlandii może być zawierana na czas określony lub nieokreślony.
Podjęcie pracy w Finlandii może wiązać się z okresem próbnym i nie powinien przekraczać on czterech miesięcy. W przypadku, gdy pracodawca kieruje pracownika na kurs doszkalający do zawodu. Okres szkolenia trwa dłużej niż cztery kolejne miesiące, okres próbny można przedłużyć do sześciu miesięcy. W czasie mowy na czas określony nieprzekraczającej ośmiu miesięcy okres próbny nie może przekroczyć połowy tego okresu. W okresie próbnym obu stronom przysługuje prawo do rozwiązania stosunku pracy. Wypowiedzenie przez pracodawcę nie może być oparte na niewłaściwych lub dyskryminujących podstawach.
Pracownicy w Finlandii
Pracownicy zobowiązują się do przestrzegania norm bezpieczeństwa i higieny pracy oraz informowania pracodawców o wszelkich awariach sprzętu i zagrożeniach związanych z użytkowaniem narzędzi pracy. Co do zasady pracownikowi nie wolno podejmować pracy w konkurencyjnej firmie ani ujawniać tajemnicy handlowej lub zawodowej. Może go dotyczyć, gdy przystępuje do określonej firmy.
Pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 2,5 dnia za każdy przepracowany miesiąc pracy liczony od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Jeżeli przed końcem roku rozliczeniowego stosunek pracy trwał krócej niż rok, to pracownikowi przysługują dwa dni wolne za każdy przepracowany miesiąc.
Zgodnie z fińskimi przepisami pracownikowi, któremu pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia. Przysługuje możliwość zażądania od zatrudniającego wykonania tego obowiązku na piśmie, podając termin wypłaty. Gdy termin minie i pracodawca nie wypłaci zaległości, można sprawę skierować na drogę sądową. Reasumując, podjęcie pracy w Finlandii nie jest takie trudne jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Dla chcącego nic trudnego.
Przydatne linki:
– Biuro służby migracyjnej Migri: migri.fi
– Fińska inspekcja pracy: tyosuojelu.fi/web/en/employment-relationship
Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl
Fot: Luis Villasmil| unsplash.com/@luisviol